Tablety, smartfony, telefony komórkowe, laptopy, netbooki i wiele innych urządzeń zdominowało polski rynek. Wielu ludzi w kraju interesuje się zakupem takiego sprzętu z wielu przyczyn. Najważniejszą z nich jest mały rozmiar przy zachowaniu niezwykle wysokiej funkcjonalności wyżej wspomnianych urządzeń. Można śmiało powiedzieć, że urządzenia, takie jak tablety, to miniaturowe komputery mogące wykonać wiele zadań. Można je zabierać np. w podróż i cieszyć się możliwością pracy, zabawy, nauki lub korzystania z Internetu w dowolnym miejscu, nawet w takim, w którym nie ma dostępu do energii elektrycznej. Dodatkowym atutem jest możliwość podłączenia do tabletu różnych urządzeń dodatkowych, takich jak drukarki, myszki, klawiatury, aparaty fotograficzne itp. Istnieje kilka metod podłączenia takich urządzeń.

Najpopularniejszą metodą podłączenia urządzenia zewnętrznego do tabletu jest skorzystanie z kabla USB. Co prawda w tabletach znajdują się wejścia mini/micro USB, ale dostępne są specjalne kable przejściowe (przejściówki, adaptery) pozwalające na podłączenie jednego, a czasami kilku urządzeń jednocześnie (np. z użyciem huba USB).

Adapter Bluetooth do tabletów

Inną – o wiele lepszą metodą – jest łączność bezprzewodowa. Wiele tabletów posiada wbudowany moduł Bluetooth. Za jego pomocą można bezprzewodowo połączyć się z innymi urządzeniami działającymi w oparciu o ten sposób komunikacji. Jest to świetne rozwiązanie dla ludzi, którzy nie chcą mieć plątaniny kabli w pobliżu tabletu (jest to bardzo niewygodne). Niestety nie wszystkie tablety są wyposażone w takie moduły. Na szczęście jest jeszcze jedno wyjście pozwalające uniknąć plątania się w kablach. Na rynku dostępne są bowiem zewnętrzne zestawy Bluetooth podłączane pod USB. Jest to świetny sprzęt zwiększający funkcjonalność tabletów nie posiadających wbudowanego modułu BT.

Coraz większa liczba producentów sprzętu elektronicznego wytwarza zewnętrzne moduły bluetooth przeznaczone do tabletów. Razem z nimi dostępne są sterowniki oraz oprogramowanie umożliwiające korzystanie z tych udogodnień. Zaletą tych modułów jest fakt, że są one tanie i bardzo małe. Dzięki nim można podłączyć dowolną ilość urządzeń do tabletu i nie ogranicza nas liczba wejść USB. Na szczęście duża liczba producentów zaczyna wprowadzać urządzenia elektroniczne, które można podłączać do komputerów, tabletów przez bluetooth i prawdopodobnie w krótkim czasie stanie się to standardem. Najważniejszy jest jednak fakt, że coraz więcej tabletów posiada wbudowany moduł tego typu – staje się on standardem i tylko w tanich, budżetowych modelach nie ma BT.

Jak widać, Bluetooth to bardzo wygodne rozwiązanie pozwalające na podłączanie różnych sprzętów do tabletu. Mogą to być myszy, klawiatury Bluetooth, a także głośniki, mikrofony, drukarki i inne urządzenia peryferyjne.