Użytkowników internetu nie należy przekonywać o konieczności stosowania oprogramowania antywirusowego. Systematycznie dowiadujemy się o kolejnych złośliwych programach pojawiających się w sieci, które infekują nasze urządzenia, uniemożliwiając korzystanie z nich lub narażając nas na dodatkowe koszty. Również tablet warto zabezpieczyć przed niepożądanym dostępem niechcianych aplikacji.

Na rynku dostępnych jest wiele programów antywirusowych, płatnych i bezpłatnych, które poza ochroną przed wirusami zapewniają dodatkowe funkcje pomagające chronić nasze dane w razie utraty tabletu.

Niesamowicie przydatny: Lookout Mobile Security

Antywirus, czyli bezpieczny tabletBardzo ciekawym programem jest Lookout Mobile Security, z którego można korzystać w niepełnej wersji bez opłat. Program ten po zainstalowaniu skanuje wszystkie aplikacje znajdujące się w pamięci tabletu, a każda nowo instalowana aplikacja jest również sprawdzana pod względem zagrożenia wirusami. Lookout wysyła na podany podczas rejestracji adres e-mail cotygodniowy raport o stanie urządzenia. Korzystając z konta na stronie internetowej możemy zlokalizować nasz tablet, podawana jest również jego lokalizacja przed całkowitym rozładowaniem baterii. Ze strony internetowej programu możemy także uruchomić alarm dźwiękowy na tablecie. Jeżeli jest on wyposażony w przednią kamerkę, program umożliwia zrobienie zdjęcia osobie wprowadzającej trzykrotnie nieprawidłowe hasło dostępu lub pin. Korzystając jednocześnie z aplikacji Dropox, otrzymamy zdjęcie osoby usiłującej skorzystać z naszego tabletu, co jest niezwykle przydatne w sytuacji, gdy tablet zostałby skradziony. Płatna wersja Lookout Security umożliwia zdalne wymazanie zapisanych danych na urzadzeniu, przywracając go do ustawień fabrycznych. Jest to niezwykle przydatna funkcja w przypadku utraty urządzenia, zważywszy na zapisane dane kont pocztowych i portali społecznościowych. Płatna wersja to również ochrona w czasie rzeczywistym podczas przeglądania treści internetowych oraz korzystania z aplikacji wykorzystujących do pracy łącze internetowe.

TrustGo Mobile Security z dostępem do chmury

Antywirus na tablecieKolejnym godnym polecenia programem jest darmowy, dostępny na Google Play, TrustGo Mobile Security, umożliwiający skanowanie wszystkich aplikacji zainstalowanych w pamięci tabletu oraz na karcie micro SD. System manager pozwala na oczyszczenie pamięci operacyjnej urządzenia, sprawdzenie opcji zasilania oraz określenie limitu przesyłanych danych mobilnych. Program posiada również funkcję pozwalającą określić, do jakich danych mają dostęp poszczególne aplikacje, a więc która z nich śledzi naszą pozycję, wymaga dostępu do kontaktów, czy zapisanych wiadomości. Producent daje nam także dostęp do chmury, w której możemy zrobić kopię kontaktów, wiadomości i historii połączeń, zapewniając ich łatwe odzyskanie po resecie urządzenia. W przypadku kradzieży tabletu, TrustGo Mobile Security pozwala go zablokować, wymazać dane oraz wysyłać zdalnie komunikaty pojawiające się na wyświetlaczu. Program umożliwia także ochronę w czasie przeglądania stron internetowych. Mimo tych wszystkich zalet, program posiada dość poważną wadę, którą jest brak polskiej wersji językowej, szczególnie dotkliwą zważywszy na dużą ilość opcji.

To tylko dwa przykładowe programy antywirusowe na tablety. Oczywiście w grupie „antywirusy na tablety” jest o wiele więcej aplikacji. Warto zainstalować taki software, by spać spokojniej.