Szeroka gama dostępnych na rynku futerałów i etui na tablety pozwala na dobranie czegoś odpowiedniego dla siebie, ze względu na potrzeby i osobiste preferencje. Są one wykonywane z różnych materiałów zapewniających różne właściwości.

Uniwersalne etui czy futerały są tak zaprojektowane, aby pasowały do jak największej liczby urządzeń o danej przekątnej. Natomiast futerały dedykowane dopasowane są do konkretnego modelu, posiadają też czasami logo producenta tabletu.
Ekrany tabletów są najbardziej narażonymi jego elementami na porysowania i uszkodzenia. Większość posiada powłoki zabezpieczające, są one jednak skuteczne jedynie podczas normalnego użytkowania. Przewożenie tabletu w bagażu lub jego przenoszenie może spowodować uszkodzenie urządzenia podczas transportu, toteż istotnym akcesorium jest etui lub futerał zabezpieczający tablet.

Powszechne wykorzystanie tabletów jako centra multimedialne spowodowało wprowadzenie przez producentów futerałów umożliwiających jego pionowe ustawienie – podczas oglądania video lub na przykład prezentacji zdjęć. Część etui wyposażona została w fizyczną, zewnętrzną klawiaturę, z myślą o użytkownikach tworzących duże ilości treści na tabletach. Taki zestaw możemy wykorzystać z powodzeniem jako netbook podczas pracy, po jej zakończeniu zapewni nam komfortowe przeglądanie multimediów.

etui książkowe z klawiaturą na tableta

Etui książkowe wykonane najczęściej ze skóry ekologicznej charakteryzują się eleganckim wyglądem, są najczęściej spotykane jako dedykowane do konkretnego modelu urządzenia. Dzięki możliwości odpowiedniego ustawienia pozwalają postawić tablet w pozycji pionowej na płaskiej powierzchni, zapewniając wygodne oglądanie filmów i zdjęć. Urządzenie jest mocowane do etui za pomocą uchwytów obejmujących obudowę; aby skorzystać z tabletu wystarczy otworzyć etui, jak książkę. W dedykowanych produktach spotkamy czasami również funkcje usypiania tabletu po zamknięciu etui, wymagane do tego jest podłączenie poprzez port micro USB.

Osoby wymagające solidnego zabezpieczenia swojego tabletu podczas transportu powinny wybrać futerały z tworzyw sztucznych, których miękkie i grube ścianki doskonale zabezpieczają urządzenie przed uszkodzeniami. Są one zamykane na suwak błyskawiczny, w większości chronią także tablet przed zawilgoceniem. Wielkością dopasowane do wymiarów urządzenia, niewielkie kieszonki pozwalają na przechowywanie drobnych akcesoriów. Podobne do futerałów na kompaktowe aparaty fotograficzne oraz nawigacje samochodowe. Do przenoszenia tabletów bardzo funkcjonalne są torby, z jednej strony doskonale zabezpieczające urządzenie podczas transportu, z drugiej – umożliwiające schowanie także wszystkich akcesoriów. Wyposażone w pasek na ramię, ułatwiają poruszanie się po mieście z tabletem.

Aby zapewnić sobie całościową ochronę ekranu i obudowy, poza torbą czy futerałem do transportu, warto zaopatrzyć się w silikonowe etui i folię ochronną. Etui z silikonu doskonale dopasowane jest do wielkości urządzenia, nie zwiększając jego gabarytów, stanowiąc za to idealne zabezpieczenie przed porysowaniem obudowy. Folie zabezpieczają przed porysowaniem ekran podczas użytkowania, jak również przy upadku.

Ze względu na podatność urządzeń mobilnych, jakimi są tablety, na różnego rodzaju uszkodzenia, przydatnymi akcesoriami okazują się wszelkiego typu etui, pokrowce i folie ochronne. Używanie tabletów w różnych miejscach i warunkach, wymusza wręcz odpowiednie ich zabezpieczenie. Dodatkową korzyścią jest także przyszła sprzedaż zadbanego urządzenia, z bogatymi dodatkami podnoszącymi jego funkcjonalność.