Tablety to przenośne komputery o olbrzymich możliwościach, setki tysięcy dostępnych aplikacji umożliwiają szerokie ich zastosowanie. W większości używane do korzystania z internetu i rozrywki, dają również możliwości zastosowania biznesowego.

Do czego może służyć tabletTablet to w zasadzie ekran dotykowy, cała jego obsługa odbywa się za pośrednictwem gestów i dotyku. Wzrost popularności urządzeń przyczynił się do wejścia na rynek wielu nieznanych producentów, oferujących tablety w niskich cenach. Stopniowo dostępne budżetowe tablety stają się coraz lepszej jakości, oferując bardzo dobre parametry oraz wysokiej klasy ekrany.

Podstawowym zastosowaniem tabletu, jest przeglądanie za jego pośrednictwem zawartości internetu, zarówno stron tekstowych jak i multimediów. Kompaktowe wymiary i niewielka waga urządzeń doskonale pasują do takiego zastosowania. Dzięki długiej pracy na baterii oraz możliwości korzystania z modemu 3G (wbudowanego, bądź zewnętrznego – np. takiego) możemy wykorzystać tablet w podróży. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posłużył on nam jako odtwarzacz video, dzięki czemu obejrzymy filmy na ekranie tabletu lub telewizora (po jego podłączeniu).

Dzięki coraz to większej dostępnej pojemności wewnętrznej oraz możliwościach jej poszerzenia o karty micro SD, tablet umożliwia przechowywanie i przenoszenie dużej ilości plików. Możemy zatem zabrać ze sobą na wyjazd książki elektroniczne, filmy, a także przenieść zdjęcia z karty pamięci aparatu, wykorzystując w tym celu odpowiedni adapter.

Tablet zapewnia również szeroki dostęp do programów telewizyjnych, dzięki wykorzystaniu aplikacji udostępniających programy lub wykorzystując wbudowany w niektórych modelach tuner DVB-T. Wykorzystując mobilny dostęp do internetu możemy również korzystać z zasobów telewizji internetowej. Dodając do tego możliwość korzystania z niezliczonej ilości gier, tablet staje się przenośnym centrum rozrywki, które z łatwością zabierzemy wszędzie ze sobą.

Wykorzystując translatory i słowniki, przekształcimy urządzenie w tłumacza ułatwiającego pracę i rozrywkę, a przy tym uczącego. Aplikacje dostarczające informacji z różnych dziedzin życia pozwolą na łatwe i szybkie ich wykorzystanie, dzięki zwartej formie.

Tablet wykorzystywany jako GPSTablety z modułem GPS posłużą podczas podróży jako nawigacje, które możemy dodatkowo dowolnie konfigurować używając wielu dostępnych programów nawigacyjnych.

Wykorzystując aplikacje portali społecznościowych będziemy w stałym kontakcie ze znajomymi i na bieżąco ze wszystkimi newsami. Błyskawicznie również podzielimy się wykonanymi zdjęciami czy filmikami, umieszczając je w sieci. Do łączności możemy wykorzystać również komunikator internetowy Skype, dzięki któremu przeprowadzimy video konferencję lub prześlemy wiadomość tekstową.

Pakiety biurowe pozwolą na przeglądanie i tworzenie dokumentów, prezentacji oraz arkuszy kalkulacyjnych, wykorzystywanych także zawodowo. Kalendarz z odpowiednim wyprzedzeniem przypomni o spotkaniach i rocznicach, dając nam możliwość właściwego przygotowania się do nich, a przede wszystkim nie przeoczenia niczego w codziennym pośpiechu.

Wykorzystanie tabletów wciąż poszerzają pojawiające się nowe aplikacje, tworzące nowe możliwości wykorzystania tych urządzeń. Dzięki coraz lepszym parametrom tabletów, ich użytkowanie staje się coraz bardziej komfortowe, zapewniając jednocześnie mnóstwo zabawy i rozrywki. Nie można nie docenić także praktycznego wykorzystania w celach edukacyjnych oraz jako źródło informacji, przy zachowaniu dużej mobilności.