Procesory, pomimo miniaturowych rozmiarów, odpowiadają w głównej mierze za komfort korzystania z wyposażonych w nie urządzeń, od ich mocy obliczeniowej zależy szybkość i płynność działania oraz radzenie sobie z najnowszym oprogramowaniem. Są jednym z istotnych elementów branym pod uwagę przy zakupie tabletu.

Szeroka gama urządzeń mobilnych o dużej rozpiętości cenowej oferowana na rynku napędzana jest różnorakimi procesorami. Ich prędkość oraz ilość rdzeni powinno się dobierać w zależności od przeznaczenia tabletu, przyzwoitym średnim poziomem okazuje sie dwurdzeniowy procesor taktowany zegarem 1GHz. Jest on w zupełności wystarczający do zapewnienia wysokiej kultury pracy na instalowanych obecnie systemach operacyjnych w urządzeniach mobilnych, wsparty 1GB RAM-u pozwoli oglądać filmy w jakości HD, korzystać jednocześnie z kilku aplikacji, szybko przeglądać strony www oraz grać w wiele dostępnych gier. Taka konfiguracja sprawdzi się do robienia notatek, rejestrowania wykładów czy prelekcji, komunikacji za pośrednictwem Skype oraz kontaktów na portalach społecznościowych.

Profesjonaliści używający tabletów do pracy, zwłaszcza graficy potrzebują znacznie wydajniejszych jednostek, przede wszystkim potrafiących obsłużyć wymagające programy graficzne zapewniając płynną pracę. Procesory czterordzeniowe instalowane w droższych modelach są odpowiedzią na takie zapotrzebowanie, znajdując jednocześnie nabywców wśród entuzjastów gier. Najnowsze produkcje stawiają bowiem coraz większe wymagania systemowe, zapewniając jednocześnie wysoką jakość i dając coraz większe możliwości.

Najpopularniejszymi modelami procesorów stosowanych w urządzeniach mobilnych są: dwurdzeniowy Qualcomm oraz nowy produkt Nividia czterordzeniowy Tegra 3, producenci tacy jak Samsung i Apple posiadają również własnej produkcji jednostki.

dwa rdzenie w tablecie

Minimalnym dla tabletu wydaje się być procesor 1GHz, zapewniający zadowalającą użyteczność podczas korzystania z większości gier i aplikacji, poza tymi wykorzystującymi technologię 3D, które mogą się lekko zacinać. Umożliwia nam szybkie przeglądanie zawartości internetu oraz dobre parametry korzystania z multimediów. Obecne są nadal jeszcze na rynku starsze modele wyposażone w słabsze procesory niż 1GHz napędzające wcześniejsze systemy operacyjne, zwłaszcza Androida 2,1 i 2,2. Mimo atrakcyjnych cen, nie warto się nimi interesować z uwagi na słabe parametry techniczne oraz małą funkcjonalność wynikającą z braku możliwości korzystania z wielu nowych aplikacji i aktualizacji.

Rozważając zakup tabletu należy wziąć po uwagę procesor, w który jest wyposażony, aby maksymalnie spełnił nasze oczekiwania i sprostał stawianym mu wyzwaniom. Rynek aplikacji i gier na urządzenia mobilne jest niezwykle dynamicznie rozwijającą się branżą, co sprawia, że otrzymujemy coraz to doskonalsze produkty, wymagające jednak dużych mocy obliczeniowych dla zapewnienia funkcjonalności. Ponadto istotny wpływ na korzystanie z tabletu ma również ilość pamięci podręcznej RAM, jakość i rozdzielczość wyświetlacza, możliwości graficzne oraz pojemność pamięci wewnętrznej.