Większość oferowanych tabletów posiada przekątną 7 lub 10 cali, ewentualnie coś blisko tych wartości (jak 9,7 cala). Wybór wielkości zależy przede wszystkim od tego do czego będziemy najczęściej używać urządzenia oraz jak bardzo zależy nam na jego mobilności. Większy ekran to z pewnością wyższa wygoda i przyjemność oglądania filmów oraz czytania stron internetowych, kosztem poręcznych wymiarów ułatwiających korzystanie w biegu.

Zacznijmy więc od zastosowania naszego przyszłego nabytku. Tablety stają się pomału alternatywą dla notebooków, dzięki niewielkim gabarytom, niższym cenom (oczywiście nie zawsze) oraz coraz lepszym parametrom. Potrzebując poręcznego urządzenia do korzystania z internetu w czasie wyjazdów czy po prostu będąc poza domem lub biurem, tablet stanowi idealne rozwiązanie.

10-calowy ekran zapewni możliwość wygodnego pisania na klawiaturze trzymając go oburącz, co przy 3 calach mniej dla wielu osób okaże się raczej karkołomnym zadaniem. Pisząc na wirtualnej klawiaturze tabletu leżącego na stole, wyższość okaże 10 cali.

Mniejszy tablet łatwiej będzie zabrać ze sobą chowając w kieszeń kurtki lub niewielką torebkę; mniejsza waga to większa wygoda podczas dłuższego korzystania w podróży pociągiem czy autobusem. Z drugiej strony oglądając pliki video lub przeglądając zasoby internetu docenimy komfort jaki daje 10-calowy ekran. Niezbyt wygodnie jest go co prawda przez dłuższy czas trzymać w dłoni, ale ustawiając na podstawce lub wykorzystując etui znacznie zwiększamy funkcjonalność.

porównanie wielkości etui na tablet 7 i 10 cali

Większy wyświetlacz docenią osoby używające tabletu w domu lub hotelowych pokojach, gdzie większe znaczenie ma komfort korzystania z multimediów i gier, niż łatwe przenoszenie. Większy wyświetlacz zużywa więcej energii, co nie odbija się jednak w dużym stopniu na czasie pracy tabletu, dzięki zastosowaniu baterii o dużych pojemnościach. Ponadto nowe technologie produkcji ekranów zmierzają nie tylko do poprawy ich jakości, ale również energooszczędności, wpływając tym samym na wydłużenie czasu pracy urządzeń.

Poza wielkością wyświetlacza istotnym jego parametrem jest rozdzielczość oraz zagęszczenie pikseli na jeden cal. Im większe, tym lepszej jakości obraz uzyskamy. Mając zatem do dyspozycji dwa ekrany o podobnej rozdzielczości i różnej wielkości, mniejszy zagwarantuje lepszą jakość obrazu dzięki mniejszej widoczności plamki piksela. Warto zatem nie tylko kierować się przekątną ekranu, ale również pozostałymi parametrami wpływającymi na jakość i komfort użytkowania, żeby nas potem nie irytowały widoczne piksele czytając artykuły zamieszczone w internecie.

Wybierając przekątną ekranu kupowanego tabletu należy dokładnie przeanalizować jego przyszłe zastosowanie, nasze osobiste oczekiwania oraz pożądaną funkcjonalność, ażeby zakupione urządzenie doskonale spełniało te wszystkie kryteria. Pamiętajmy również, że większy wyświetlacz to większa waga tabletu i jest to zauważalna różnica, nie tak jak w przypadku smartfonów. Ma ona istotny wpływ na mobilność urządzenia oraz wygodę używania. Większy wyświetlacz, aby zapewnić dobrą jakość obrazu, powinien mieć również większą rozdzielczość.