Ekran tabletu, z uwagi na brak fizycznej klawiatury, jest dość mocno eksploatowany – cała obsługa odbywa się bowiem poprzez panel dotykowy. Producenci zabezpieczają wyświetlacze przed uszkodzeniem szklanymi bądź wykonanymi z tworzywa sztucznego powłokami. W zależności od ich jakości, charakteryzują się różną skutecznością; optymalnym zabezpieczeniem jest pokrycie wyświetlacza szkłem Gorilla Glass.

Tablety, których wyświetlacze nie posiadają dobrego zabezpieczenia przed porysowaniem, najlepiej zabezpieczyć wykorzystując do tego dostępną na rynku folię ochronną. Najlepiej, gdyby udało się znaleźć taką dedykowaną do konkretnego modelu posiadanego urządzenia – będzie ona idealnie dopasowana wymiarami oraz znajdą się na niej wycięcia na kamerę i mikrofon lub głośniki. W przeciwnym razie można kupić uniwersalną ze względu na przekątną ekranu, i lekko poprzycinać.

Dobra folia powinna charakteryzować się odpowiednią grubością i sztywnością, zbyt cienka i miękka nie zapewni właściwej ochrony wyświetlacza. Nie ma obaw o zmniejszenie komfortu używania i gorszą reakcję ekranu na dotyk, użyte materiały do produkcji foli zapewniają niezauważalność dodatkowej ochrony.

Bardzo dobrze prezentują się folie matowe, eliminujące błyszczenie ekranu, co znacznie poprawia jego czytelność, zwłaszcza w jasnym słońcu. Dynamika wtórnego rynku tabletów zapewni szybką i korzystną sprzedaż urządzenia zadbanego o nieskazitelnym ekranie, co uzyskamy jedynie dzięki zastosowaniu foli ochronnej.

Ciekawą i praktyczną propozycja są folie na cały tablet, nie tylko na ekran ale również zabezpieczające przed porysowaniem obudowę. Niestety nie stanowią dużej grupy dostępnych produktów i oferowane są jedynie na wybrane modele. Alternatywą są etui i futerały oferowane w bardzo bogatym asortymencie, zapewniające zabezpieczenie tabletu podczas przenoszenia w bagażu. Niektóre służą jedynie transportowi, inne dzięki odpowiedniej konstrukcji pozwalają na obsługę tabletu bez potrzeby jego wyciągania z futerału. Przydatne okazują się również takie, umożliwiające ustawienie urządzenia w wygodnej pozycji pionowej podczas oglądania filmów.

Zaopatrując swój tablet w folię i futerał zapewnimy mu kompleksową ochronę przed uszkodzeniami i rysami, trudnymi do uniknięcia podczas przemieszczania się z urządzeniem pozbawionym ochrony. Odejście od plastikowych obudów i zastępowanie ich aluminiowymi lub ogumowanymi znacznie ułatwia dbanie o wygląd.

Jak najbardziej zalecane jest stosowanie nie tylko folii ochronnych, ale również futerałów i etui, co zabezpieczy skutecznie tablet przed szpecącymi rysami i uszkodzeniem w czasie transportu. Decydując się na folię, nie kierujmy się jedynie jej ceną, ale przede wszystkim jakością, zapewniającą skuteczną ochronę wyświetlacza oraz wysoki komfort pracy. W przypadku braku podstawki pod tablet umożliwiającej jego pionowe ustawienie, warto zaopatrzyć się w futerał dający taką możliwość.

(zobacz nasz inny artykuł o tym, czy warto założyć folię na tablet)