Zastanawiając się nad zakupem tabletu 7 cali, weźmy pod uwagę, do czego będzie nam przede wszystkim służył. To pozwoli na określenie wymaganych możliwości technicznych – inne parametry potrzebne będą do korzystania z internetu, poczty i multimediów, a inne do zaawansowanych gier oraz pracy z programami graficznymi. Jeżeli przekątna nie może przekroczyć 7 cali, wybór padnie na urządzenie z Androidem. Nie bez znaczenia jest również budżet, którym dysponujemy – możemy wydać zarówno kilkaset zł jak i ponad tysiąc.

Jednym z lepszych tabletów o przekątnej 7 cali jest Asus Google Nexus 7, dostępny w dwu wersjach: o pojemności pamięci flash 16 i 32 GB. W tej drugiej wersji otrzymamy ponadto wbudowany modem 3G, dzięki któremu nie będziemy musieli szukać hot spotów w czasie podróży. Wyposażony został w matrycę IPS zapewniającą szerokie kąty widzenia i żywe kolory. Pojemnościowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli i podświetleniu LED zapewnia duży komfort używania bez względu na to czy przeglądamy strony WWW, czy też oglądamy film w jakości HD. Czterordzeniowy procesor Tegra 3 o częstotliwości 1,2 GHz wspomagany 1024 MB (czyli 1GB) RAM-u sprawia, że płynnie działają nawet najbardziej wymagające gry 3D. Całości dopełnia wysoka jakość użytych materiałów oraz doskonałe spasowanie obudowy nie powodujące najmniejszych trzeszczeń. Jak każde urządzenie Google Nexus zapewnia długie wsparcie w postaci aktualizacji do kolejnych wersji systemu. W zależności od wersji kosztuje od ok 900 zł do ok. 1300zł.

tablet Kiano Fly 7 Dual

Posiadaczy skromniejszego budżetu może zainteresować Kiano Fly 7 Dual, w cenie ok. 500 zł otrzymujemy całkiem przyzwoite parametry opakowane w aluminiową obudowę. Matryca IPS sprawia, iż pojemnościowy ekran o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli zapewnia szerokie kąty oraz przyzwoite odwzorowanie kolorów. Sercem tabletu jest dwurdzeniowy procesor 1,6 GHz Rockchip, który pomimo przestarzałej nieco architektury zapewnia całkiem płynne działanie dzięki 1 GB RAM-u. Dostępną pojemność 8 GB poszerzymy za pomocą karty pamięci. Kamerka internetowa o rozdzielczości 0,3 Mpix jest zdecydowanie słabszym elementem wyposażenia, nie zapewni nam dobrej jakości video rozmów, nie powala również aparat 2 Mpix. Na pocieszenie otrzymamy w zestawie przejściówkę USB Host umożliwiającą podłączenie zewnętrznego modemu 3G lub klawiatury, nie zabrakło również złączy mini HDMI i micro USB.

Stale rosnąca popularność tabletów zapewnia klientom coraz szerszy ich wybór, nie tylko wśród najdroższych, ale również tych tanich modeli. Duża konkurencja oraz rosnące wymagania nowych odsłon Androida przyczyniają się z kolei do coraz to lepszych parametrów, jakie otrzymujemy w niewielkiej stosunkowo cenie. Wyższe modele z pewnością kuszą lepszym i solidniejszym wykonaniem, oraz dodatkowymi funkcjonalnościami, posiadając wbudowane modemy czy powłokę Gorilla Glass na ekranie. Dzięki systemowi od Google powszechnie instalowanemu na urządzeniach mobilnych, rynek tabletów przeżywa dynamiczny rozwój i przestaje być teatrem jednego aktora –  iPada od Apple.