Chcąc kupić tani tablet, nie jesteśmy wcale zdani jedynie na budżetowe modele o miernych parametrach. Dzięki szybkiemu wzrostowi popularności Androida oraz samych tabletów, znajdziemy coraz więcej ciekawych urządzeń prezentujących przyzwoitą jakość. Są to modele mniej znanych i popularnych producentów, jednakże ze względu na przystępne ceny oraz coraz większe możliwości, bardzo chętnie nabywane.

Jak wybierać tablet?

Wyboru najlepiej dokonać w oparciu o kilka elementów mających generalne znaczenie dla funkcjonalności tabletu.

Zacznijmy od wyświetlacza – miłą niespodzianką okazuje się znalezienie urządzenia z matrycą IPS w przedziale cenowym do 600 zł. Zapewnia ona bardzo dobre kąty widzenia, a jest to wysoce przydatna cecha podczas oglądania filmów. W tym samym zakresie cenowym nie brakuje również urządzeń o przyzwoitej rozdzielczości 1024 x 600 pikseli lub nawet 1280 x 800 pikseli (!). Co przy 7-calowym ekranie jest naprawdę zadowalającym osiągnięciem, tym bardziej, że podobną rozdzielczość posiadają tablety o przekątnej 10 cala i też sobie dobrze radzą.

Nie mniej ważną cechą wyświetlacza jest jego odporność na zarysowania, tańsze modele raczej nie będą posiadać powłoki Gorilla Glass. Warto zatem od razu założyć folię ochronną, którą bez problemu dopasujemy do każdego tabletu.

Kolejnym elementem wpływającym na jakość pracy urządzenia jest pamięć operacyjna, nie warto rozważać mniejszej niż 512 MB. Tu również tanie modele nie rozczarowują, 512 MB to już raczej norma wśród segmentu do 600 zł. Nie brakuje także urządzeń wyposażonych w 1 GB RAM-u, zapewniając dobry komfort podczas korzystania z internetu i multimediów. Mówiąc o płynności i szybkości działania nie sposób nie wspomnieć o procesorze – dla przeciętnego użytkowania wystarczający będzie taktowany zegarem 1 GHz. Planując wykorzystywać tablet do gier, warto zastanowić się na dwurdzeniową jednostką, jak najbardziej dostępną wśród omawianego segmentu.

Poza tym zostaje jeszcze pamięć wewnętrzna, ale to już w zależności od potrzeb użytkownika, zawsze można ją rozszerzyć za pomocą kart micro SD.

dobry tablet do 600 zł

Który producent i jaki model?

Co do konkretnych modeli, to wśród tabletów do 600 zł znajdziemy produkty Lenovo, Manta, Overmax, NavRoad, Pentagram, Prestigio, Goclever, Kiano, Kruger & Matz, Acer i wiele innych. Jakość wykonania i użytych materiałów we wszystkich tego typu urządzeniach jest podobna. Godnymi polecenia są na pewno tablety w aluminiowej obudowie oferowane przez NavRoad i Goclever. Jaki byśmy model nie wybrali, z pewnością zaspokoi on nasze oczekiwania w przystępnej cenie. Mogą pojawić się pewne mankamenty w postaci chociażby nie do końca dopasowanej obudowy czy kiepskiej jakości wykończenia, nie wpływają one jednak zasadniczo na funkcjonalność.

Okazuje się, że możemy z powodzeniem nabyć tablet za kilkaset złotych, charakteryzujący się przyzwoitymi parametrami technicznymi i niezłą matrycą. Ten przedział cenowy został zupełnie zdominowany przez urządzenia napędzane systemem Android, zapewniający dostęp do setek tysięcy aplikacji i gier w sklepie Google Play. Otrzymujemy zatem w pełni funkcjonalną platformę multimedialną do wykorzystania w domu i na łonie natury.