Uchwyty samochodowe na tablety możemy podzielić ze względu na sposób montażu: do umieszczenia na szybie lub na zagłówku. Fakt wyposażania ich (czyli tabletów) w moduł GPS sprawia, że chętnie wykorzystujemy tablet jako nawigację. Dzięki dużemu i wyraźnemu ekranowi, takie rozwiązanie zapewnia duży komfort podczas jazdy, gwarantując czytelność przekazywanych na ekranie informacji. Tablet umieszczony na zagłówku uprzyjemni czas podróży pasażerom, mogącym oglądać filmy, zdjęcia lub korzystać z internetu.

Szyba czy zagłówek fotela?

uchwyt samochodowy na tabletaWśród oferowanych modeli znajdziemy również kilka uchwytów uniwersalnych, pozwalających za umieszczenie ich zarówno na szybie, jak i na zagłówku. Przy wyborze uchwytu należy zwrócić uwagę na solidność jego wykonania oraz pewność elementów mocujących. Ponieważ tablety są większe i cięższe od smartfonów czy nawigacji, ich mocowanie wymaga zastosowania dobrej jakości uchwytów. Konstrukcja i regulacja ramion powinna zapewniać pewne i sztywne zamocowanie tabletu, szczególnie istotne znaczenie ma głębokość uchwytu. Niektóre uniwersalne uchwyty o zbyt dużej głębokości wymagają klinowania tabletu, co nie wpływa pozytywnie na jego stabilność podczas jazdy. Tworzywo, z którego wykonano uchwyt, musi również być dobrej jakości, narażone jest bowiem na działanie wysokich i niskich temperatur. Tanie uchwyty mogą się rozsypać po sezonie zimowym, narażając dodatkowo tablet na uszkodzenie w czasie jazdy. Uchwyty na szybę powinny mieć bardzo mocną i dużą przyssawkę, zapewniającą pewne zamocowanie urządzenia. Ponadto ramiona powinny umożliwiać regulację zamontowanego tabletu w płaszczyźnie, pozwalając na ustawienie go pod właściwym kątem w czasie podróży, oraz posiadać na wewnętrznych powierzchniach wykończenie z miękkiego materiału.

Nawigacja lub rozrywka

Uchwyty samochodowe na tablety umożliwiają ich wykorzystanie podczas jazdy, jako nawigacje lub centra rozrywki. Również podczas postojów znajdą szerokie zastosowanie, zapewniając komfort w czasie oglądania plików video. Różnorodne metody mocowania zapewnią dopasowanie do konkretnych potrzeb i możliwości. Niektórzy producenci tabletów, jak Goclever, do niektórych modeli wyposażonych w nawigacje dokładają uchwyty samochodowe w zestawie. Dzięki czemu otrzymujemy od razu gotowy i funkcjonalny zestaw akcesoriów, przy zakupie tabletu. Do mocowania urządzenia w samochodzie można także wykorzystać uniwersalne uchwyty o elastycznych ramionach, które możemy dowolnie wyginać i formować. Pozwalają one na zamocowanie tabletu praktycznie w każdym miejscu, nie zapewniają jednak tak dobrej stabilności, jak dedykowane uchwyty.

Do dyspozycji mamy również wysokiej jakości uchwyty produkowane przez firmy specjalizujące się w tego typu produktach i gwarantujące najwyższą jakość. W tej grupie znajduje się firma NextBase, znana z uchwytów zapewniających wysokie standardy bezpieczeństwa umieszczonych w nich urządzeń, potwierdzanych niejednokrotnie testami zderzeniowymi. Dzięki montażowi takiego uchwytu na stałe do zagłówka, wyeliminowane zostały wszystkie ruchome połączenia, będące najsłabszymi elementami konstrukcji. Tablet w takim uchwycie umieszcza się poprze wsunięcie w boczne prowadnice.

W zależności od potrzeb i zasobności portfela możemy, wybrać uchwyt w przedziale cenowym od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, za doskonałej jakości uchwyt trzeba zapłacić ok. 150 zł. Przy odrobinie szczęścia możemy natrafić na promocje i wtedy za taki uchwyt zapłacimy ok. 100 zł. Najlepiej wybierać produkty uniwersalne umożliwiające zarówno mocowanie na szybie jak i na zagłówku.