Tablety stanowią rozwiązanie techniczne pomiędzy smartfonem a laptopem. Wykorzystywane w nich podzespoły i systemy operacyjne zapożyczone zostały z najnowszych telefonów. Potocznie określa się je, jako urządzenia do konsumpcji treści w postaci e-booków, stron internetowych i plików multimedialnych.

Ponieważ tablet składa się z samego ekranu dotykowego, bez fizycznej klawiatury, utrudnione jest tworzenie na nim treści. Można oczywiście zaopatrzyć się dodatkowo w klawiaturę podłączaną za pośrednictwem portu micro USB lub bezprzewodowo (przez Bluetooth), ułatwiając tym samym pisanie długich maili, czy notatek. Klawiatury wirtualne na większych przekątnych, jak choćby 9-10 cali, stanowią także wygodne narzędzie do pisania, wymagają jednak przyzwyczajenia się do niej.

Do czego przyda się tablet?

Zasadniczo tablet jest przenośnym centrum rozrywki, zapewniającym wygodne korzystanie z internetu, multimediów oraz gier osobom ceniącym mobilne rozwiązania. Dzięki komunikatorom internetowym, posłuży również jako urządzenie do komunikacji. Dostęp do poczty elektronicznej oraz bieżących wiadomości docenią pracownicy, potrzebujący – ze względu na charakter pracy – mobilnych rozwiązań. Na rynku jest również kilka modeli wyposażonych w odbiornik GPS oraz tuner DVB-T, poszerzające funkcjonalność tabletów.

Tablet czy smartfon, a może laptop?

Dzięki większemu ekranowi niż w przypadku smartfonów, tablety dają większy komfort podczas przeglądania stron WWW oraz oglądania filmów. Stanowiąc jednocześnie rozwiązanie o lepszej mobilności w porównaniu do notebooków, ze względu na mniejszą wagę oraz gabaryty. Modele wyposażone w modemy 3G zapewniają stałą łączność z siecią, bez konieczności szukania hotspotów.

Tablet i surfowanie po internecie

O mobilności tabletów świadczy również długi czas pracy na baterii, najczęściej 6-8 godzin, zapewniając swobodę korzystania podczas podróży. Entuzjaści gier komputerowych z pewnością docenią możliwości, jakie daje w tym zakresie tablet, stając się przenośną konsolą. Nie można tu nie wspomnieć o olbrzymiej ilości dostępnych bezpłatnych gier, zarówno dla użytkowników Androida, jak i iOS-a. Spora grupa użytkowników docenia również wygodę korzystania z tabletu w domu na fotelu, w porównaniu z grzejącym się laptopem. Laptop będzie z kolei bardziej przydatny w pracy, umożliwiając łatwą archiwizację danych, poprzez możliwość podłączenia dysku zewnętrznego i wypalanie płyt. Oferuje również bardziej zaawansowane oprogramowanie, wykorzystywane w programach biurowych, graficznych czy do tworzenia baz danych.

Podsumowanie

Oferowana przez tablety funkcjonalność może z powodzeniem zostać zastąpiona innymi urządzeniami mobilnymi, nie będą one jednak tak komfortowe w użyciu. Tablety, szczególnie 7-calowe, to rewelacyjne rozwiązanie zapewniające łączność z internetem i najbliższymi podczas wyjazdów. Niewielkie gabaryty ułatwiające spakowanie sprawdzą się również w pociągu, samolocie lub autobusie umilając nam podróż. 10-calowe zastąpią laptop podczas przeglądania treści internetowych czy zdjęć z wakacji, zarówno w domu, jak i w hotelowym pokoju. Warto kupić tableta, jeśli jeszcze go nie masz.