Zarówno tablety, jak i laptopy, są urządzeniami mobilnymi. Podstawową różnicą jest brak klawiatury fizycznej w przypadku tabletu. Całość stanowi bowiem dotykowy ekran, dzięki czemu jest on (czyli tablet) mniejszy i lżejszy. Laptop okaże się bardziej przydatnym urządzeniem w pracy, natomiast tabletu użyjemy w głównej mierze dla rozrywki.

Brak klawiatury nie stanowi przeszkody w wykorzystaniu tabletu do tworzenia treści, posiada on bowiem klawiaturę wirtualną, można również podłączać jej fizyczny odpowiednik, zależnie od preferencji. Dzięki mniejszym gabarytom tabletu, łatwiej z niego korzystać w ruchu; ponadto nie wydziela tak dużej ilości ciepła w czasie pracy, co laptop. To sprawia, że przyjemniej się go trzyma na kolanach, szczególnie w ciepłe dni.

Dostępne do pobrania aplikacje zarówno dla Androida, jak i iOS, w większości mają charakter rozrywkowy; nie oznacza to bynajmniej całkowitego braku użytkowego oprogramowania. Istnieją aplikacje wykorzystywane w pracy, posiadają jednak mniejsze możliwości od swoich odpowiedników na komputery.

Tablet wyposażony w dwie kamery i modem 3G zapewnia stały dostęp do portali społecznościowych i internetu, umożliwiając błyskawiczny kontakt oraz udostępnianie na bieżąco ciekawych zdjęć. Dzięki coraz większej popularności, użytkownicy otrzymują dostęp do nieprzebranych zasobów gier i aplikacji, zapewniających rozrywkę w dowolnym miejscu.

Laptop czy tablet? - najlepiej obydwa

Cieszy coraz większa pojemność tabletów, również tych budżetowych, umożliwiając bezproblemową instalację sporej ilości software’u (czyli oprogramowania) oraz przechowywanie plików multimedialnych. Nie są to co prawda pojemności porównywalne z powierzchniami dyskowymi w laptopach, z uwagi jednak na mniejsze wymagania aplikacji mobilnych, stają się coraz bardziej funkcjonalne.

Na chwilę obecną jedynie laptopy umożliwiają korzystanie z wymagającego sprzętowo oprogramowania, niedostępnego w ogóle (lub jedynie w okrojonych wersjach) na tablety.

Tablet, dzięki długiemu czasowi pracy na jednym ładowaniu baterii, jest praktyczniejszym rozwiązaniem w sytuacji braku bieżącej możliwości podłączenia się do zasilania. Pozwala to na długie godziny surfowania po sieci, czytania ebooków oraz oglądania multimediów podczas podróży zbiorową komunikacją. W laptopach / notebookach standardem są 3 godziny pracy na baterii, a w tabletach dwa razy tyle, czyli około 6 godzin.

Szybsze uruchamianie się tabletu sprawia, że jest on właściwie cały czas gotowy do pracy, dzięki czemu wygodniej na nim sprawdzimy pocztę oaz zapoznamy się z bieżącymi informacjami. Wyposażenie tabletu w złącze micro USB pozwala za pomocą odpowiedniej przejściówki podłączyć klawiaturę oraz mysz, ułatwiając tworzenie dokumentów tekstowych.

Tablety są urządzeniami zapewniającymi większą mobilność w stosunku do laptopów, oferują również bogatszy i wciąż rosnący wybór aplikacji. Służących rozrywce oraz zapewniających dostęp do określonych informacji, takich jak notowania giełdowe, pogoda, wydarzenia, przepisy kulinarne itp. Coraz szerszy wybór kanałów telewizyjnych dostępnych w internecie dobrze ogląda się na dużym wyświetlaczu tabletu. Nie można na nim jednak korzystać z niektórych programów dostępnych jedynie na komputer stacjonarny czy laptop.

Jeśli tylko nie masz ograniczeń budżetowych, zdecyduj się i na laptopa i na tableta.