Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma dwoma urządzeniami, która widoczna jest na pierwszy rzut oka, to gabaryty i waga. Laptop jest większy i cięższy ze względu na klawiaturę, która jest jego nieodłączną częścią. Tablet to w całości dotykowy ekran, co sprawia, że jest mniejszy i poręczniejszy. W zależności od potrzeb i sposobu użytkowania, każde z tych urządzeń będzie miało swoje mocniejsze i słabsze strony.

Zalety laptopów

Laptopy zapewniają większą moc obliczeniową, dzięki mocniejszym procesorom i większej ilości RAM-u, co powoduje wykorzystanie ich w pracy. Ponadto fizyczna klawiatura oraz pakiety biurowe i programy graficzne znacznie ułatwiają edycję dokumentów oraz obróbkę zdjęć i plików graficznych. Systemy operacyjne instalowane na laptopach dość długo ewoluowały, dzięki czemu są wyjątkowo dopracowane i zapewniają dużą wydajność i stabilność pracy na wymagającym sprzętowo oprogramowaniu. Oferowane na Windows, Linux czy też iOS programy zapewniają dużo większą funkcjonalność i przydatność w komercyjnym zastosowaniu niż oprogramowanie tabletów. Nie bez znaczenia pozostaje dużo większa pojemność dysków instalowanych w laptopach, dzięki czemu umożliwiają one przechowywanie dużej ilości danych. Oprogramowanie różnych urządzeń, jak aparaty fotograficzne, nawigacje, nagrywarki wymaga do zarządzania i pełnego wykorzystania możliwości podłączenia do laptopa czy też komputera stacjonarnego. Tablet okazuje się tu zupełnie bezużyteczny, co może sie jednak zmienić na jego korzyść. Asus w swoim modelu Trasformer, wykorzystał stację dokującą w postaci fizycznej klawiatury, posiadającą złącze USB, czy też czytnik kart SDHC. Utrzymanie się takiej tendencji mogłoby wpłynąć na zwiększenie funkcjonalności tabletów, odbyło by się to jednak kosztem poręczności i mobilności urządzeń.

Punkty przewagi tabletów

Tablety to idealne urządzenia do korzystania z treści internetowych oraz oglądania plików multimedialnych. Ekrany o wysokiej rozdzielczości, coraz to nowocześniejsze matryce zapewniają niewiarygodnie ostry i wyraźny obraz. Rozmiary i waga sprzyjają korzystaniu w dłoniach, dzięki czemu są to wygodne urządzenia w podróży i w plenerze. Dzięki pojemnym bateriom, zapewniającym 7-9 godzin korzystania z internetu, praktyczne również w domowym użytku, wygodniej się na nich przegląda strony www niż na laptopie, nie wydzielają bowiem tyle ciepła i można je postawić w każdym miejscu. Mobilność tabletów wpływa na ich rosnącą wciąż popularność, umilą czas długiej podróży lub oczekiwanie w korku rozrywkowymi aplikacjami, pozwalając jednocześnie sprawdzić pocztę oraz najnowsze wiadomości. Większość dostępnych aplikacji ma charakter rozrywkowy, nie brakuje jednak również edukacyjno-informacyjnych. Na uwagę zasługują aplikacje będące zbiorem różnych przepisów prawnych oraz informacji i porad. Część tabletów wyposażonych w moduł GPS czy tuner DVB-T oferuje zwiększoną funkcjonalność, szczególnie przydatną podczas podróży.

Różne urządzenia przenośne

Ogólnie rzecz biorąc, laptopy charakteryzują się większymi możliwościami przydatnymi w pracy, tablety są urządzeniami zapewniającymi łączność z siecią oraz rozrywkę. Kompaktowe rozmiary tabletów ułatwiają znacznie korzystanie z nich „w biegu”, w czasie podróży oraz spotkania w kawiarni. Dzięki laptopom możemy w pełni wykorzystać możliwości posiadanych urządzeń, wymagających podłączenia do komputera. Znaczne różnice i możliwości wykorzystania sprawiają, że są to równie przydatne urządzenia.