Ilość aplikacji dostępnych na tablety przyprawia o zawrót głowy. Do dyspozycji mamy aplikacje biurowe, do tworzenia dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji. W wygodny i łatwy sposób zapewniają szybki dostęp do wielu informacji, aktualizujących się na bieżąco, dzięki widgetom na pulpicie. Przeróżne tapety i dzwonki pomagają dowolnie spersonalizować swoje urządzenie, nadając mu osobisty charakter. Wreszcie bogactwo gier i audiobooków dostarczających rozrywki i uprzyjemniających czas w podróży.

Wielce przydatnymi aplikacjami są wszelkie kalendarze, przypominające o ważnych spotkaniach i wydarzeniach. Jedną z nich jest Smooth Calendar, wyświetlający powiadomienia z różnych kalendarzy w jednym miejscu. Łatwa i wygodna konfiguracja pozwala na dopasowanie wyglądu i powiadomień do swoich potrzeb, można określić z jakim wyprzedzeniem mają pojawiać się informację o nadchodzących wydarzeniach.

Dla urządzeń z Androidem na pokładzie podstawową aplikacją jest oczywiście sklep Google Play, za pośrednictwem którego pobierane jest oprogramowanie. Aplikacja posiada kilka zakładek ułatwiającymi nawigację, znajdziemy „polecane”, „płatne” i „bezpłatne aplikacje”. Do tego podział na kategorie oraz „moje aplikacje” i „ustawienia” pozwalające zarządzać swoim kontem.

Nie można tu nie wspomnieć o aplikacjach wspierających łączność z portalami społecznościowymi, jak Facebook, dzięki którym błyskawicznie umieścimy zdjęcia na naszym profilu i podzielimy się ze znajomymi przemyśleniami.

Następną popularną grupę stanowią komunikatory, jak chociażby Skype czy GG, korzystając dodatkowo z bezpłatnego internetu Aero2, mamy darmową komunikację głosową z rodziną i znajomymi na całym świecie.

Programy biurowe pozwalają na odczytanie i tworzenie dokumentów i arkuszy kalkulacyjnych, umożliwiając zabranie biura ze sobą w niewielkim urządzeniu, jakim jest tablet. Popularnymi bezpłatnymi aplikacjami tego typu są Kingsoft Office oraz Polaris Office.

Na co dzień, do tłumaczenia krótkich wiadomości oraz korespondencji i potrzebnych słów obcojęzycznych, wykorzystamy wiele tłumaczy i słowników, takich jak Tłumacz Google. Pozwala on na korzystanie również bez połączenia z siecią, po pobraniu pakietów językowych. Poza tłumaczeniem pojedynczych słów i wiadomości tekstowych, podaje także właściwą wymowę.

Bogaty wybór oprogramowania nawigacyjnego ułatwia poruszanie się w obcym mieście, a konieczny jest do tego tablet z GPS-em. Nawigacja Google poza wyznaczaniem trasy samochodem czy pieszo, pozwoli znaleźć wiele użytecznych miejsc, a w niektórych miastach poinformuje o komunikacji miejskiej. Możemy również wykorzystać mobileMPK, zawierający stale aktualizowane rozkłady jazdy, z wygodną wyszukiwarką połączeń i trasami poszczególnych linii.

Tablety wspierające DLNA, dzięki wykorzystaniu Media Serwer, pozwalają na przeglądanie plików multimedialnych z pamięci urządzenia na telewizorze lub laptopie, będących w zasięgu tej same sieci Wi-Fi.

Dostęp do programów informacyjnych, rozrywkowych oraz seriali na tablecie umożliwiają TVN Player oraz Ipla, dzięki którym możemy oglądać ulubione programy, gdziekolwiek jesteśmy.

Prognozę pogody sprawdzimy za pomocą aplikacji Pogoda TVN, podającej zapowiedzi i aktualny stan dla wybranych lokalizacji oraz miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy.

Sprawdzenie aktualnych wiadomości z kraju i ze świata umożliwia PAP News, będący zestawieniem najnowszych wydarzeń z różnych dziedzin życia.

Dostępne na tablety aplikacje dają szerokie możliwości wykorzystania urządzenia, co skutkuje dalszym wzrostem ich popularności.