Każde z tych urządzeń ma swoje zalety i wady, każde też posiada nieco inne zastosowanie, co sprawia, że nie można jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Warto się natomiast im bliżej przyjrzeć i zapoznać z funkcjonalnością, dzięki czemu będziemy mogli wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Netbook to taki mniejszy laptop, przeznaczony w dużej mierze do korzystania z internetu. Ze względu na małe wymiary, wygodny do zabrania ze sobą w damskiej torebce lub małym plecaku. Podstawową różnicą pomiędzy nim a tabletem, jest posiadanie przez netbooka fizycznej klawiatury i dysku wewnętrznego o większej pojemności. Od laptopa odróżnia go – poza gabarytami – brak napędu optycznego. Są to urządzenia posiadające z reguły również słabsze parametry od większych laptopów. Są stosunkowo niedrogie, zapewniające sporą swobodę korzystania. Fizyczna klawiatura ułatwia znacznie tworzenie dużej ilości treści przy wykorzystaniu pakietu Office (lub innego, podobnego).

Tablety są przeznaczone dla ludzi, dla których istotną cechą urządzenia jest jego mobilność, nie posiadają (w większości przypadków) klawiatury fizycznej, a sterowanie odbywa się za pośrednictwem ekranu dotykowego. W wielu przypadkach bardziej precyzyjnego od touchpada i strzałek na klawiaturze. Asus wypuścił wprawdzie modele tabletów ze stacją dokującą, będącą jednocześnie fizyczną klawiaturą, ale jest to wyjątek. W ofercie spotkamy również etui z klawiaturą, którą można podłączyć do większości tabletów. Brak klawiatury wymownie wpływa na gabaryty i masę tabletów, sprawiając, że są one lekkie i wygodne w użyciu. Szybkość ładowania się systemu po włączeniu sprawia, iż coraz więcej osób korzysta z tabletu, jako przeglądarki internetu, również w domu. Wygodniej jest usadowić się z nim na fotelu czy łóżku, nie spełnia także roli dodatkowego źródła grzania – w przeciwieństwie do laptopa. Sporą zaletą tabletów jest także długa praca na jednym ładowaniu baterii, szczególnie doceniana podczas długich podróży. Dzięki czemu możemy sobie uprzyjemnić jej czas oglądając filmy, czytając gazety internetowe lub ebooki oraz grając na zainstalowanych grach. 7 i 8-calowe tablety są niezwykle poręczne, wygodne do przenoszenia i użytkowania w biegu. Większe – 9 i 10-calowe – zapewniają wyższy komfort korzystania z multimediów, ich przekątne zbliżone są bowiem do wielkości ekranów netbooków. Wiąże się to jednak z większymi gabarytami i masą, co negatywnie wpływa na wygodę korzystania bez podstawki.

Laptopy są mobilną wersją komputerów stacjonarnych, dzięki fizycznej klawiaturze doskonale nadają się do pracy. Charakteryzują się również dyskami o dużej pojemności i posiadaniem optycznego napędu. Z uwagi na ciężar i wymiary, najmniej wygodne w przewożeniu, nie pozwalają również na długą prace na jednym ładowaniu baterii. Oferują z kolei największą wydajność i możliwość instalowania wielu wymagających sprzętowo aplikacji. Ponadto wiele programów wykorzystywanych w pracy czy do obróbki grafiki dostępnych jest jedynie w wersji możliwej do zainstalowania na komputerze.

Nowoczesne laptopy z ekranami dotykowymi oraz stacjami dokującymi w postaci klawiatury być może okażą się rozwiązaniem umożliwiającym połączenie zalet tabletów i laptopów w przyszłości. Obecnie jednak, o ile tablet w pewnych sytuacjach może zastąpić netbooka i odwrotnie, w zależności od potrzeb, o tyle laptopy i tablety są urządzeniami wykorzystywanymi w różnych celach i oferującymi różną funkcjonalność. Tablet możemy wykorzystać do przeglądania treści internetowych w zastępstwie ciężkiego laptopa, trudno jednak było by na nim pracować.