Zawsze aktualne pytanie podczas zakupu nowego urządzenia mobilnego: z jakim systemem operacyjnym wybrać nabywany tablet? Różnorodność nie jest może zbyt wielka, mimo to może sprawić nam niemały problem. Warto na początku zastanowić się, do czego w głównej mierze będzie nam służyło urządzenie, jakie parametry techniczne są dla nas istotne i fundamentalne pytanie: jakim dysponujemy budżetem. Uzbrojeni w tę wiedzę możemy zacząć przeglądać oferty i zapoznawać się z opiniami użytkowników.

iOS oraz Android to około 90% rynku tabletów, co oznacza, że programiści głównie dla tych systemów tworzą najnowsze aplikacje i gry. Android jest ponadto systemem najszybciej rozwijającym się i zdobywającym co dzień około miliona nowych aktywacji na całym świecie, można więc sądzić, iż niedługo stanie się dominującym systemem wśród urządzeń mobilnych. Są to zatem systemy zapewniające dostęp do największej liczby różnorakiego oprogramowania. Windows w porównaniu wypada dość blado, choć trzeba uczciwie zauważyć, iż po premierze Windows 8 i dzięki popularności poprzedniej wersji na komputerach, może znaleźć swoje grono nabywców. Nie zmienia to jednak faktu, że ilość dostępnych na Windows Store aplikacji i gier jest niewielka w porównaniu z konkurencją.

Ale przecież sam system to nie wszystko, musimy jeszcze mieć urządzenie, na którym będzie działał. iOS to tylko iPad. Apple nie daje żadnego wyboru, są to urządzenia dosyć drogie, posiadające za to praktycznie wszystkie nowinki techniczne na pokładzie i solidnie wykonane. Minusem wydaje się zastosowanie w najnowszym iPadzie nowego złącza lightning, może i wygodnego w użyciu, ale uniemożliwiającemu jednocześnie korzystanie z akcesoriów zakupionych do poprzedniej wersji, jak choćby stacji dokującej. Windows jak na razie nie jest powszechnie instalowany i oferta urządzeń jest dość skromna. Potęgą w ilości tabletów pracujących pod kontrolą tego samego systemu jest niewątpliwie Android, instalowany na wielu tanich modelach mniej popularnych marek, oferujących jednak przyzwoite parametry i znajdujących wielu nabywców.

Średnia półka urządzeń to tablety głównych graczy na rynku, jak również firm o ugruntowanej pozycji, dokładających do swojej oferty urządzenia mobilne, mających aspiracje dołączyć do najlepszych. Ostatnia grupa to urządzenia mające być konkurencją dla iPada, o najmocniejszych procesorach, dużej ilości dostępnej dla użytkownika pamięci, zachwycających kontrastem i wyrazistością ekranów oraz potężnej ilości pamięci RAM. Są jeszcze tablety i smartfony różnych firm pod wspólną nazwą Nexus i sygnowane znakiem Google, mające być z założenia połączeniem wysokiej jakości z przystępną ceną, zapewniające jednocześnie długie wsparcie producenta w postaci aktualizacji do nowych wersji systemu.

Android pośród konkurencji okazuje się wysoce uniwersalnym systemem zapewniając swoim użytkownikom setki tysięcy aplikacji, gier i nieograniczone wręcz możliwości personalizacji posiadanego urządzenia. Ponadto najszerszy bez wątpienia wybór urządzeń o zróżnicowanych parametrach technicznych i cenach.