Smartfon czy tablet - najlepiej obydwaSmartfony i tablety oferują podobne możliwości zastosowania obydwu urządzeń, poza połączeniami głosowymi, różnią się natomiast przede wszystkim wielkością wyświetlacza. Najnowsze modele smartfonów pojawiające się na rynku oferują wprawdzie coraz większe przekątne ekranu, aczkolwiek różnica pozostaje nadal widoczna. Czym się kierować podczas wyboru smartfon czy tablet? Jak zawsze w podobnej sytuacji wyznacznikiem powinny być przewidywane zastosowania urządzenia, potrzebne nam funkcje oraz cena. Po takiej analizie będziemy w stanie określić, jakiego typu urządzenie potrzebujemy, a może w naszym przypadku najlepiej zakupić obydwa (?).

Duży ekran tabletu

Tablet, dzięki dużemu ekranowi, gwarantuje wysoki komfort korzystania z internetu, nie tylko podczas sprawdzenia poczty czy aktualności, ale przede wszystkim poszukując konkretnej informacji, co wymusza przejrzenie wielu stron. Jest również wygodniejszy do oglądania zdjęć, plików video oraz jako czytnik ebook-ów. Modele posiadające wyświetlacze o dużej rozdzielczości przypadną z pewnością do gustu entuzjastom gier. We wszystkich zastosowaniach, w których wielkość ekranu wpływa na użyteczność, tablet będzie po prostu zapewniał większy komfort.

Z drugiej strony nie da się go schować do kieszeni, co wymusza posiadanie plecaka, torebki czy torby, do korzystania w większości przypadków będziemy również potrzebować obu dłoni. Wyposażone w modem 3G zapewniają łączność z siecią w dowolnym miejscu, w przeciwnym razie pozostaje dokupić zewnętrzny modem lub korzystać z szeroko dostępnych hotspotów. Tablet doskonale sprawdzi się podczas podróży, dodatkowo wyposażony w pokrowiec z fizyczną klawiaturą przemieniając się w notebooka o małych gabarytach łatwego do upchnięcia wśród bagażu.

Smartfon to super-telefon

Smartfon z uwagi na możliwość wykonywania połączeń głosowych znajdzie nieco szersze zastosowanie. Duże wyświetlacze zapewnią przyzwoity komfort przeglądania stron WWW i multimediów, powodując jednocześnie utratę poręczności telefonu – nie da się go wygodnie schować w kieszeni, a i obsługa jedną ręką może przysporzyć nieco problemów. Ponadto korzystanie z internetu spowoduje dość szybkie wyczerpanie się baterii pozbawiając nas łączności telefonicznej, musimy więc mieć możliwość częstego ładowania lub wyposażyć się w ładowarkę przenośną.

Dostęp do internetu jest możliwy za pośrednictwem Wi-Fi lub sieci komórkowej, zapewniając niemalże nieograniczony zasięg sieci. Smartfony o wyświetlaczach do 4 cali oferują optymalne gabaryty do wygodnego używania; korzystanie z poczty i większości aplikacji na takim ekranie jest dość przyjemne, natomiast przeglądanie wielu stron WWW i multimediów może nie do końca zadowalać, pomimo przeróżnych ułatwień stosowanych w instalowanych przeglądarkach. W takim wypadku tablet ze swoim dużym ekranem okaże się o wiele bardziej komfortowym urządzeniem.

Posiłkując się powyższymi informacjami, można z powodzeniem dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie, zapewniające komfort i wygodę oraz pewną łączność w warunkach, w jakich będziemy z niego korzystać. Po głębszym zastanowieniu się często dochodzimy do wniosku, iż zaspokojenie naszych oczekiwań wymaga zastosowania obydwu urządzeń.