Tablety okazują się być przydatnymi urządzeniami, a wszystko za sprawą wymiarów, umożliwiających wygodny transport oraz przekątnej ekranu, pozwalającej na komfortowe korzystanie z treści internetowych. Bez względu na to, czy przeglądamy gazety internetowe czy też pliki multimedialne, są one czytelne i wyraźne. Duże znaczenie ma tu oczywiście jakość matrycy i rozdzielczość ekranu, ale to już kwestia wyboru i ceny.

Zdania na temat opłacalności i przydatności posiadania tabletów są podzielone. Nie brakuje opinii, że nadają się one jedynie do wbijania gwoździ, trudno się jednak zgodzić z takim podejściem. Oczywiście można korzystając ze smartfonu i laptopa czy netbooka, uzyskać wszystkie funkcjonalności oferowane przez tablety, ale to tak, jakby dziwić się, że korzystamy z komputerów tworząc dokumenty, a nie z maszyn do pisania. Tablety są najzwyczajniej wygodne do przewidzianego dla nich wykorzystania, będąc samym ekranem dotykowym bez klawiatury, dzięki czemu charakteryzują się niewielkimi wymiarami oraz ciężarem. Co sprawia, że jest praktycznym urządzeniem, z którego możemy korzystać będąc w różnych miejscach.

Warto mieć tabletDługi czas pracy na jednym ładowaniu, tu też zdania są podzielone, ale na pewno dłuższy niż w przypadku wielu laptopów, powoduje, iż jest to przydatny towarzysz podróży. Korzystając dodatkowo z modemu 3G, sprawdzimy pocztę, wiadomości oraz wpisy znajomych na portalach społecznościowych. Ponieważ jeszcze przez kilka lat będzie dostępny bezpłatny internet Aero2, warto zaopatrzyć się w modem 3G współpracujący z tym właśnie operatorem. Nie oferuje on może mega szybkiego internetu, ale jest w zupełności wystarczający do przeciętnego wykorzystania jego zasobów.

Niezwykle przydatną funkcją tabletu jest możliwość przekształcenia go w tłumacza i nauczyciela języków obcych, instalując odpowiednie aplikacje. Otrzymamy dzięki temu dostęp nie tylko do słownika, ale również zasad gramatycznych i sprawdzimy wymowę. Nie brakuje również aplikacji zawierających typowe zwroty obcojęzyczne mogące się przydać podczas podróży.

Odpowiedni dobór aplikacji pomoże w pamięci tabletu zmieścić także biuro, mamy możliwość zarządzania kalendarzem oraz tworzenia i odczytu popularnych formatów dokumentów i arkuszy. Posiadając łączność z internetem, możemy dzięki temu pracować również poza biurem, co nie zawsze musi być zaletą.

Tablety to jednak przede wszystkim przenośne centra rozrywki, tysiące dostępnych aplikacji udostępniają nam krzyżówki, dowcipy, przepisy kulinarne, łączność z portalami społecznościowymi i śmieszne filmiki. Nie sposób nie wspomnieć tu również o bogatym wyborze gier. Wszystko to umili nam czas w wielu sytuacjach, bez względu na to, gdzie się akurat znajdujemy w danej chwili.

Tablety umożliwiają również kontakt ze znajomymi na całym świecie poprzez komunikator Skype, dzięki któremu przeprowadzimy video konferencję, czat, a nawet prześlemy pliki. Będąc w zasięgu bezpłatnego internetu, możemy godzinami rozmawiać z rodziną za oceanem, nie ponosząc żadnych kosztów.

Tablety oferują mnóstwo zastosowań, zależnie od instalowanych aplikacji, są przydatnym urządzeniem w podróży, w pracy oraz w codziennym użytkowaniu. Dzięki swojej mobilności zyskują sobie coraz większą popularność, o czy świadczy chociażby dynamiczny rozwój branży, zarówno tabletów, jak i oprogramowania do nich. Dostępne są już powszechnie urządzenia o wysokich parametrach technicznych, w umiarkowanych cenach, zapewniające duży komfort użytkowania, co dodatkowo wpływa na wzrost popularności tabletów.

Czy opłaca się mieć tablet? Na to pytanie każdy musi sobie sam odpowiedzieć, rozważając własne potrzeby, oczekiwania i upodobania.