Tablety to urządzenia, które każdego dnia zdobywają coraz większą popularność. Jest to sprzęt, który swoją funkcjonalnością dorównuje komputerom. Za pomocą tabletów można korzystać z internetu w praktycznie dowolnym miejscu. Oprócz tego możliwe jest korzystanie z formatów plików, które są obsługiwane przez komputery. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie umożliwiające zabawę, naukę i pracę w miejscach, w których właściciel takiego urządzenia nie ma dostępu do komputera. Warto więc inwestować w tego rodzaju sprzęt.

Razem z tabletami pojawiło się wiele innych bezprzewodowych urządzeń elektronicznych o małych rozmiarach i dużej funkcjonalności. Korzystanie z owych sprzętów wiąże się z wieloma korzyściami. Należy jednak pamiętać o pewnych problemach, takich jak na przykład ograniczony czas działania baterii itp. Jeden z problemów szczególnie zastanawia wielu właścicieli i o dziwo nie jest to problem natury technicznej, tylko językowej. Wielu właścicieli tabletów zastanawia się, jak poprawnie mówić: tabletu czy tableta?

Rozwój rynku urządzeń mobilnych sprawił, że w polskim języku używane jest specjalistyczne słownictwo związane ze sprzętem elektronicznym. Nazwy zagraniczne są na wiele różnych sposobów wprowadzane do języka polskiego. Nowoczesne telefony komórkowe i tablety są przez nas używane od bardzo dawna, ale mimo to, cały czas wielu Polaków źle wymawia ich nazwy. Aby poznać prawidłową wymowę nazwy danego urządzenia, należy dowiedzieć się, jaka jest oficjalna nazwa ustalona przez Radę Języka Polskiego, która działa, jako komisja przy prezydium Polskiej Akademii Nauk. Oficjalna nazwa. ustalona przez ową Radę. jest obowiązująca w języku polskim, ponieważ to właśnie Rada określa, jak należy wymawiać lub zapisywać dane wyrazy.

Tableta czy tabletu?

Problemami są sytuacje, w których Rada Języka Polskiego nie ustaliła oficjalnej wersji danego słowa. Bardzo kluczową rolę odgrywają również słowniki języka polskiego znanych i renomowanych firm. Jeśli dane słowo znajduje się w jednym z takich słowników, to taką pisownię można uznać za prawidłową. Dobrze jednak sprawdzić dane słowo w kliku różnych słownikach, aby mieć pewność, że dana forma jest prawidłowa na 100%.

Największe problemy sprawiają słowa, których nie ma w ogóle w słownikach. W takich wypadkach należy kierować się zasadą analogii lub ewentualnie stosować polskie tłumaczenia wyrazów pochodzących z języka angielskiego. Jeśli chodzi o tablet, to w przypadku tego słowa została zastosowana zasada analogii związanej z popularnością form zakończonych na –u (analogicznie w przypadkach słów, takich jak saksofonu, telefonu itp.). Słowo „tabletu” jest obecne w języku polskim od dłuższego czasu, pomimo że urządzenia te zostały wprowadzone na rynek całkiem niedawno. Zawdzięczamy to tabletom graficznym, dzięki którym określono prawidłową formę słowa tablet już dawno temu. W słowniku ortograficznym PWN można znaleźć słowo „tabletu”. We wpisach Narodowego Korpusu Języka Polskiego również dominuje forma zakończona literą „u”. W związku z tym, poprawnym zapisem będzie słowo „tabletu”, a formę „tableta” należy uznać za błąd.

Urządzenia elektroniczne są bardzo powszechne. Ludzie bardzo często i chętnie z nich korzystają, chociaż czasami nie wiedzą, jak należy poprawnie wymawiać ich nazwy. W przypadku tabletu, forma z końcówką „-u” jest poprawna, jednak nie należy stosować podobnej analogii w przypadku innych urządzeń elektronicznych. Są to nazwy pochodzące z obcego języka, dlatego zaleca się traktowanie każdego przypadku indywidualnie.

Warto na koniec dodać, że mnóstwo osób mówi „tableta” („Ładowarka do mojego tableta„). Tak więc można się spodziewać, że za jakiś czas i ta forma może stać się dopuszczalną.