Właściwe dopasowanie wielkości ekranu tabletu, to jeden z decydujących czynników mających wpływ na komfort jego używania. Na większym ekranie wygodniej będzie przeglądać treści internetowe oraz filmy, kosztem poręczności urządzenia. Mniejsza przekątna, to wygodniejsze przemieszczanie się z urządzeniem, schowanym np. w kieszeni kurtki. Największą grupę stanowią tablety o przekątnej 7 i 10 cali, znajdziemy również urządzenia 8 i 9-calowe.

Tablet to przede wszystkim ekran, toteż jakość obrazu jaką otrzymujemy jest istotnym parametrem urządzenia. Większe ekrany, w celu zapewnienia ostrego obrazu, wymagają większej rozdzielczości, aby uzyskać odpowiednie zagęszczenie pikseli na cal. Jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem i nie jest nam koniecznie potrzebny 10-calowy wyświetlacz, mniejszy z pewnością zapewni dużo lepsze wrażenia. Jest on także bardziej poręczy, dzięki czemu wygodniej się z niego korzysta. Z łatwością zmieści się do niewielkiej torebki lub plecaka, co ułatwia zabranie urządzenia wszędzie ze sobą.

Do tworzenia dużej ilości treści, przydatna z pewnością okaże się fizyczna klawiatura. Dostępna jest ona najczęściej wraz z futerałem, który pozwala ponadto na pionowe ustawienie tabletu podczas korzystania z multimediów.

7 lub 8 cali raczej nie zainteresuje posiadaczy smartfonów, o niewiele mniejszych ekranach, którzy wybierając tablet skierują się po urządzenia z większymi przekątnymi. Chcąc zastąpić laptop tabletem, do korzystania z internetu w domowym zaciszu lub w hotelu, wybierzemy z pewnością większy ekran. Zapewniając sobie możliwość wygodnego przeglądania stron bez potrzeby ciągłego przewijania i szczypania wyświetlacza, na większej matrycy lepiej będzie się również oglądało filmy i prezentacje.

Optymalna wielkość ekranu w zależności od potrzeb i sposobu korzystania z tabletu w różnych przypadkach będzie inna. Zwolennicy mobilnych rozwiązań, zapewniających łatwe i wygodne korzystanie z urządzeń w zmiennych warunkach, docenią mniejsze rozmiary kompaktowych modeli. Umożliwiają one dobry komfort używania podczas podróży lub spotkania w kawiarni, z łatwością zabierzemy je na plażę czy wycieczkę. Czym zapewnimy sobie stały dostęp do poczty, ważnych informacji oraz portali społecznościowych. Chwile oczekiwania spędzimy czytając e-booka lub grając w najnowsze dostępne produkcje.

Dla osób ceniących sobie wygodę przeglądania treści internetowych we własnym fotelu lub łóżku, oczywistym wyborem jest ekran 10-calowy. Zbliżona do notebooka wielkość przekątnej gwarantuje wysoki komfort pracy. Większe rozmiary i waga wymuszają podczas dłuższego używania wykorzystanie podstawek i etui, umożliwiających ustawienie urządzenia w odpowiedniej pozycji. Interesującą propozycją może okazać się również któraś z wielkości pomiędzy 7 a 10 cali. Nie ma wśród nich tak bogatego wyboru, z pewnością jednak można znaleźć ciekawy model. Tablet 8 czy 9 cala zapewni komfortowe przeglądanie treści multimedialnych przy jednoczesnym zachowaniu gabarytów umożliwiających wygodne trzymanie w dłoniach.

Nawet Apple zdało sobie sprawę z różnych potrzeb klientów i wypuściło iPada mini, skierowanego do zwolenników kompaktowych urządzeń multimedialnych (przekątna 7,9 cala). Wybór wielkości tabletu zależał będzie od warunków jego używania oraz osobistych preferencji. Producenci starając się sprostać zróżnicowanym wymaganiom, poza typowymi przekątnymi od czasu do czasu wprowadzając do swojej oferty wielkości pośrednie.