Gabaryty tabletów wyznaczają przekątne posiadanych przez nie wyświetlaczy. Najpopularniejszymi są 7 i 10 cali. Mniejszy wybór znajdziemy pośród 8 i 9 calowych modeli oraz 7,9 cala 9,7 cala czy 10,1 cala. Przekątna ekranu wpływa na komfort korzystania z urządzenia, jak również łatwość jego przenoszenia. Duże matryce to wygodne przeglądanie stron www, mniejsze zapewniają łatwość poruszania się z nimi. W zależności więc od potrzeb i sposobu używania, dopasujemy optymalne gabaryty dla siebie.

Matryca tabletu 9,7 a 10,1 cali

Osoby korzystające z tabletu w domu lub hotelach, wykorzystując go do przeglądania internetu, plików multimedialnych oraz grania, postawią raczej na większy ekran. Zapewni im to porównywalny z netbookiem komfort pracy. Używając dodatkowo podstawki lub etui ustawimy tablet w pionowej pozycji ułatwiającej oglądanie video. 10-calowy wyświetlacz doceni każdy, kto na mniejszym usiłował przeczytać dużą ilość stron www, ciągle je przewijając, zmniejszając i powiększając. Jest to wielkość pozwalająca również na wygodne korzystanie z wirtualnej klawiatury, nawet podczas wprowadzania dużej ilości tekstu. Warunkiem jest tylko możliwość praktycznego ułożenia tabletu.

Większe rozmiary i waga utrudniają korzystanie z urządzenia w miejscach, gdzie nie możemy go wygodnie postawić. Są one również droższe, a dla zapewnienia dobrej jakości obrazu i wyraźnej czcionki, wymagają wyświetlaczy o większej rozdzielczości.

Bardzo popularne „siódemki”

Największą popularnością cieszą się tablety o przekątnej 7 cali, zapewniające największy wybór modeli, o zróżnicowanych parametrach i cenach. Są to wygodne w użytkowaniu urządzenia, doskonale sprawdzające się w środkach komunikacji publicznej, kawiarniach oraz podczas wypadów na łono natury. Spory wybór umożliwia nabycie takiego tabletu już za 300-400 zł. Za urządzenie o dobrych parametrach technicznych z matrycą IPS trzeba zapłacić ok. 600 zł, co nie stanowi wygórowanej ceny. Obecnie np. Samsung Galaxy Tab 2 7″ kosztuje niewiele ponad 500 zł. Mowa oczywiście o urządzeniach napędzanych przez system operacyjny Android.

Do dyspozycji mamy również peryferia ułatwiające pracę, jak choćby etui z klawiaturą czy też myszy do tabletów. Producenci coraz częściej dodają do swojej oferty 7-calowe tablety o bardzo dobrych parametrach technicznych, zapewniających wysoką wydajność; 1 GB RAM-u, dwurdzeniowy procesor 1,5 lub 1,6 GHz nie są czymś nader rzadkim. Do dyspozycji otrzymujemy także coraz to większe pojemności na aplikacje i pliki multimedialne.

Jak rozmiar tabletu wybrać?

Rozwiązania pomiędzy 7 a 10 cali to próba kompromisu pomiędzy wygodnym w użyciu wyświetlaczem i zwiększającymi mobilność wymiarami; należy dodać, że całkiem udany. Korzystnie wypadają tu tablety z 8-calową przekątną ekranu, zapewniające znacznie lepszy komfort pracy niż 7-calowe, przy jednoczesnym zachowaniu wymiarów pozwalających na swobodne z nich korzystanie i przenoszenie.

Apple swoim klientom proponuje ekrany 7,9 cala w iPadzie mini i 9,7 cala w iPadzie. Mniejszy model stanowi odpowiedź firmy na zauważalne trendy rynku, w postaci dużego zainteresowania mniejszymi gabarytami.

Przed zakupem tabletu, należy dobrze przemyśleć jak i gdzie będziemy z niego korzystać, ażeby łatwiej określić wygodny rozmiar. Obejrzenie na żywo wybranego modelu i porównanie z podobnymi ułatwi dokonanie właściwego wyboru. Jednym z podstawowych kryteriów jest oczywiście wielkość posiadanych funduszy na zakup – cała reszta to już jego pochodne. Ponadto powinnyśmy wziąć pod uwagę rozdzielczość ekranu, procesor i ilość pamięci operacyjnej, są to bowiem parametry bezpośrednio wpływające na płynność działania tabletu, a tym samym nasze zadowolenie z jego używania.