Tablety posiadają specjalne wejścia (porty, gniazda), dzięki którym można podłączać do nich inne urządzenia elektroniczne (akcesoria, urządzenia peryferyjne) i w ten sposób możliwe jest zwiększenie funkcjonalności owych urządzeń przenośnych.

W tabletach można znaleźć wejścia USB umożliwiające podłączanie dowolnych urządzeń korzystających z tego typu złącza. Ale uwaga: dany model tabletu musi mieć tzw. OTG, czyli zasilanie portu USB. Tylko wtedy możliwe jest podłączanie do tabletu np. myszki, klawiatury, pamięci przenośnej (pen-drive), czy zewnętrznego modemu 3G. Oczywiście tablety są małe i najczęściej nie są wyposażone w standardowe wejścia USB. Na szczęście istnieją specjalne kable i przejściówki (adaptery), których zadaniem jest zamiana gniazda tabletu (w wersji mini lub micro USB) na pełnowymiarowe gniazdo USB. W większości przypadków takie przejściówki dostępne są w zestawach razem z tabletami, ale często są one za krótkie lub nie spełniają innych wymagań. W sprzedaży dostępnych jest na szczęście wiele takich kabli i warto się nimi zainteresować.

Końcówki HDMI i USB w kablach do tabletów

Wybierając przejściówkę USB do tabletu, warto zwrócić uwagę na jej długość. Krótki kabel może okazać się niewygodny w przypadku chęci podłączenia urządzeń znajdujących się daleko od tabletu (np. drukarka, która znajduje się blisko gniazdka sieciowego i przy której nie ma miejsca na położenie tabletu itp.). Warto więc zainwestować w dłuższy kabel, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy ta długość może się przydać. Kolejną rzeczą jest rozpoznanie rodzaju wejścia w tablecie. Generalnie w tabletach, w zależności od modelu, znajdują się jedno z dwóch rodzajów wejść. Może to być mini USB albo micro USB. Ostatnimi czasu producenci decydują się częściej na wersję micro. Należy porównać dwie przejściówki i ta, która jest mniejsza (niższa), ale szersza, to wejście micro USB. Jej rozpoznanie nie powinno nikomu sprawiać problemu, zwłaszcza że w sieci jest dużo zdjęć takich kabli. Zaopatrując się w taki kabel można podłączyć do tabletu dowolne urządzenie USB, takie jak na przykład myszka, klawiatura, aparat cyfrowy, pamięć przenośną itp. Jeżeli dodatkowo skorzystamy ze specjalnych „przedłużaczy” hub USB, możemy podłączyć do tabletu kilka takich urządzeń jednocześnie.

Tablet to urządzenie, które można podłączyć do projektora lub telewizora i oglądać na nim filmy, zdjęcia oraz inne elementy znajdujące się na ekranie tabletu. Umożliwia to wejście HDMI w tablecie (uwaga: nie każdy tablet ma takie wejście). Oczywiście, tak jak w przypadku wejścia USB, jest ono mniejsze od standardowego wejścia HDMI. Na szczęście w sprzedaży można również znaleźć wiele przejściówek HDMI tego rodzaju. Warto się w nie zaopatrzyć, jeżeli planujemy często podłączać tablet do telewizora lub projektora, albo innego urządzenia obsługującego standard HDMI.

Jak widać, istnieje wiele rodzajów przejściówek do tabletów. Są to specjalne kable i adaptery, do których można podłączać różne urządzenia i zwiększać funkcjonalność tabletów. W sprzedaży dostępnych jest mnóstwo rodzajów przejściówek, ale wybór odpowiedniej nie powinien stanowić problemu. W razie wątpliwości można skorzystać z pomocy serwisu, zajrzeć do instrukcji obsługi lub do internetu. Albo zadzwonić do nas i spytać.