Dostępne na rynku tablety są zróżnicowane nie tylko ze względu na zainstalowany system operacyjny i parametry techniczne, ale również ceny. Najdroższe urządzenia to produkty Apple, czyli iPady, oraz te z Windows na pokładzie. Android napędza zarówno tanie modele, jak również oferujące najlepsze parametry techniczne, śmiało mogące konkurować z high-end-owymi urządzeniami Apple.

Ile kosztują najtańsze tablety?

Najtańsze tablety można nabyć w cenie poniżej 200 zł. Są to urządzenia z Androidem 2,1 lub 2,2, o rozdzielczości 800 x 480 pikseli stosowanej w dużo mniejszych smartfonach. Nie zachwyci tu również pamięć operacyjna 512 MB oraz pojemność wewnętrzna. Można za ich pomocą jedynie przeglądać strony WWW. Korzystanie z aplikacji jest mocno ograniczone wymaganiami systemowymi i przestarzałym Androidem. Na chwilę obecną nie warto brać ich w ogóle pod uwagę przy zakupie, ze względu na minimalne walory użytkowe.

Jaka cena za dobry tablet

W przedziale do 400 zł znajdziemy już tablet z 1 GB RAM-u i Androidem 4.0 (lub 4.1 Jelly Bean), o pojemności przynajmniej 4 GB i rozdzielczości 800 x 480 pikseli (czasami nawet większej). Takie urządzenie zapewni korzystanie z zasobów sieci oraz większości aplikacji, poza wymagającymi większej wydajności grami. Ostrość obrazu, szczególnie powiększonych czcionek, może pozostawiać wiele do życzenia. Tablety w tym przedziale cenowym to takie minimum pozwalające na przeglądanie treści internetowych i korzystanie z aplikacji o charakterze rozrywkowym.

W przedziale od 600 do 1000 zł, nabędziemy 7- lub 10-calowy tablet z Androidem o całkiem przyzwoitych parametrach. Dostaniemy zatem 1 GB RAM-u, dwurdzeniowy procesor (obecnie także 4-rdzeniowy), Android 4.1 (czasami także 4.2), matrycę IPS w rozdzielczości 1280 x 800 pikseli dla tabletów o przekątnej 10,1-cala oraz 1024 x 768 pikseli w matrycach 9,7 cala, a nawet ochronną powłokę Gorilla Glass (to raczej sporadycznie). Rzadko urządzenie w tej cenie będzie wyposażone w modem 3G. Mowa oczywiście o mniej popularnych producentach, chociaż i główni gracze zaczynają w tym przedziale cenowym oferować swoje produkty. Ten segment stanowi najbardziej pokupną grupę tabletów, dzięki przystępnej cenie, a z drugiej strony oferując dobre parametry techniczne i dobrą jakość wykonania. Są to urządzenia pozwalające w pełni wykorzystać możliwości zarówno do pracy, jak i rozrywki.

Przykładowo, atrakcyjną wydaje się być propozycja NavRoad. W cenie nieco ponad 1000 zł otrzymujemy 9.7-calowy tablet o rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli i 2 GB RAM-u, ponadto 16 GB pojemności i Android 4,1.

Do 1700 zł zakupimy iPada 2 lub iPada mini oraz wiele high-end-owych modeli z Androidem, wyposażonych w czterordzeniowe procesory i wydajną grafikę oraz 2 GB RAM-u. Stawkę zamykają iPad 4 i kilka urządzeń z Windows 8, z cenami oscylującymi w okolicy 2000-3000 zł. O ile iPad oferuje wysoką rozdzielczość i dużą pojemność, to urządzenia z zainstalowanym najnowszym Windowsem wypadają dość blado w porównaniu z konkurencją, dorównują jej jedynie cenowo.

Entuzjaści systemu iOS oraz Windows skazani są na wyjątkowo drogie urządzenia, zwolennicy Androida natomiast mają do wyboru nieporównywalnie więcej tabletów, o różnej wielkości, parametrach i przede wszystkim cenach, dopasowanych do różnych odbiorców. Co za tym idzie większą swobodę wyboru, odowiedniego dla siebie pod wieloma względami urządzenia. Tak wielka różnorodność jest zapewne największą zaletą systemu od Google z licencją open source. Zapewniająca mu stale rosnącą rzeszę użytkowników, jak również nieprzebrane ilości dostępnych aplikacji i gier, używanych nie tylko w celach rozrywkowych, ale również edukacyjnych i użytkowych.