Słów kilka o akcesoriach do tabletów.

Tablety nie są tanimi urządzeniami, warto zatem odpowiednio o nie zadbać. Dzięki niewielkim gabarytom, często są przenoszone, korzystamy z nich trzymając w dłoniach, co naraża je na uszkodzenia i upadki. Najbardziej na zarysowania i uszkodzenia podatny jest duży wyświetlacz (zobacz przykładową folię uniwersalną na tablet w naszym sklepie), trochę mniej obudowa.

W celu ochrony naszego tabletu, warto zaopatrzyć się w futerał lub etui, które oferowane są w bardzo bogatej różnorodności. Mamy więc futerały z różnych materiałów, pomagających chronić tablet podczas transportu, zabezpieczając go przed porysowaniem i wilgocią. Praktycznym dodatkiem jest etui składane, które zabezpiecza urządzenie podczas jego przechowywania, dodatkowo umożliwia ustawienie w pozycji poziomej na stoliku podczas oglądania filmów (tutaj zobacz właśnie takie etui książkowe).

Osobom wykorzystującym tablet do tworzenia dużej ilości treści, niezbędne okaże się etui z fizyczną klawiaturą (mamy oczywiście takie w ofercie – oto przykład etui z klawiaturą do tabletu 9,7 cala). Należy jednak pamiętać, aby wybrać etui z wysokiej jakości klawiaturą, w przeciwnym razie dość szybko może odmówić posłuszeństwa, szczególnie intensywnie eksploatowana.

Do przenoszenia tabletu można również wykorzystać specjalne torebki, dopasowane do przekątnej ekranu urządzenia. Posiadają one ponadto zamykane kieszonki ułatwiające przenoszenie akcesoriów. Pokrowce i etui skutecznie zabezpieczają tablet podczas jego przenoszenia, powiększając przy tym gabaryty urządzenia. Aby tego uniknąć, możemy zastosować silikonowe etui, idealnie przylegające do obudowy, oraz folię ochronną, która chroni wyświetlacz również podczas użytkowania. Jest to jednak mniej skuteczna ochrona, zwłaszcza podczas upadku tabletu. Folię można również stosować przy etui czy pokrowcu, nie zmniejsza ona komfortu korzystania i czułości na dotyk, skutecznie chroni natomiast wyświetlacz (jeśli jednak Twój tablet ma powłokę Gorilla Glass, wtedy możesz darować sobie folię – zobacz artykuł o tym, czy warto zakładać folię na tablet).

Do portu USB (jeśli działa w trybie OTG) możemy podłączyć pendrive, umożliwiający przeglądanie zapisanych na nim plików multimedialnych lub przerzucenie wykonanych dokumentów.

Tablety bez wbudowanego modemu 3G warto wyposażyć w taki modem (podłączany przez port USB w tablecie – najczęściej przez odpowiednią przejściówkę, np. taką) lub kieszonkowy router Wi-Fi (z wbudowanym modemem 3G). Routery takie zaczynają się dopiero pojawiać i są jak na razie jeszcze dość drogie, ale to bardzo praktyczne urządzenia, umożliwiające rozprowadzenie internetu na kilka mobilnych urządzeń z kartami bezprzewodowymi.

Tablety pozwalają na kilkugodzinne korzystanie bez ładowania baterii; czas zależny jest oczywiście od jej pojemności oraz sposobu korzystania z urządzenia. Na dłuższe podróże przydatna z pewnością okaże się przenośna ładowarka, znacznie wydłużająca żywotność urządzenia, którą również będziemy mogli podładować telefon.

Do tabletów z GPS oraz wykorzystywanych do oglądania video na fotelu pasażera można zaopatrzyć się w wygodne uchwyty samochodowe, podnoszące znacznie komfort użytkowania (zobacz nasz uchwyt 2w1). Przyda się tu również ładowarka samochodowa, zapewniająca ciągłą pracę tabletu.

Rozdzielacz mini-jack 3,5mm do tabletu

Generalnie akcesoria do tabletów można podzielić na dwie grupy. Pierwsza spełniająca rolę zabezpieczenia urządzenia przed uszkodzeniami i druga zwiększająca funkcjonalność. Dzięki dużej różnorodności z łatwością wybierzemy odpowiednie dla siebie akcesoria, pozwalające uchronić nasz tablet przed irytującymi rysami i uszkodzeniami, a dodatkowo zapewniające wygodne przenoszenie urządzenia. Wykorzystamy do tego etui lub futerał oraz folie ochronne. Dodatkowe akcesoria pomogą również zwiększyć wygodę korzystania z tabletu oraz zapewnią łączność z internetem poza zasięgiem sieci Wi-Fi. Do dyspozycji mamy również szereg adapterów, umożliwiających podłączenie do naszego urządzenia poszczególnych akcesoriów (np. myszki), dzięki czemu możemy je w pełni je wykorzystać.