Wiele dostępnych na rynku tabletów posiada moduł GPS; w zależności od marki i ceny, jest on mniej lub bardziej „czuły”. Na przykład Nexus 7 łapie sygnał leżąc na stole, w mieszkaniu, w pobliżu okna, co raczej nie uda się tańszym modelom. Z drugiej strony, nawigacji nie używamy przemieszczając się pomiędzy pokojami, a na zewnątrz, w samochodzie – tam każdy tablet z GPS (także ten tani) złapie sygnał. Tańszym modelom może to zając jedynie więcej czasu niż droższym.

Nawigacja to przede wszystkim oprogramowanie i tym przede wszystkim powinniśmy się kierować przy wyborze konkretnego tabletu z GPS. Część aplikacji nawigacyjnych wymaga podczas pracy połączenia z internetem, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i koniecznością posiadania urządzenia z modemem 3G – nie jest to dobre rozwiązanie, dlatego kup tablet, który tego nie wymaga do pracy nawigacji. Na tablety z Androidem dostępna jest od jakiegoś czasu bardzo popularna nawigacja AutoMapa, pozwalająca przekształcić tablet w rasową nawigację samochodową. Poruszając się jedynie po kraju i jednocześnie posiadając modem 3G obsługujący kartę Aero2, możemy przez jakiś czas cieszyć się darmową nawigacją od Google. Oprogramowanie online posiada jednak podstawową wadę, musimy mieć dostęp do internetu, a z tym w różnych zakątkach kraju może być problem. W takiej sytuacji zostajemy bez wskazówek.

Najpewniejsze oprogramowanie to takie działające offline, w oparciu o zainstalowane na tablecie mapy, które jednak wymagają co jakiś czas aktualizacji. Producenci nawigacji GPS posiadają w swojej ofercie również tablety, które wyposażają w moduł GPS. Na przykład GoClever ma modele tabletów z GPS. Jest to interesujące i godne polecenia rozwiązanie, sprawdzony producent nawigacji zapewnia sprawne działanie oprogramowania i przetestowane algorytmy obliczania tras. Pozwoli to na komfortowe podróżowanie w oparciu o uzyskane wskazówki. Interesującym modelem jest Goclever Tab M72 3G, w zestawie otrzymamy również ładowarkę i uchwyt samochodowy, umożliwiające wygodne użytkowanie w podróży. Tablet posiada 7-calowy ekran o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli z podświetleniem LED. Wydajny dwurdzeniowy procesor Cortex A9, 1GB RAM-u oraz Android 4.1 zapewniają stabilną i płynną pracę. Duży wyświetlacz doskonale sprawdzi się podczas podróży, dobrze widoczne będą wszystkie punkty i informacje nawigacyjne. Do dyspozycji użytkownika oddano 8GB pojemności z możliwością jej rozszerzenia kartą micro SD. Dzięki wbudowanemu transmiterowi FM, wskazówki nawigacji mogą być podawane za pośrednictwem radiowych głośników. Tablet wyposażony jest w modem 3G obsługujący karty Aero2, zapewniając bezpłatny dostęp do internetu. Wszystko to otrzymujemy w atrakcyjnej cenie ok. 500 zł.

A może markowy tablet z GPS?

Zwolennicy markowego sprzętu, również mogą znaleźć coś dla siebie w przyzwoitej cenie. Dobrym wyborem wydaje się być Lenovo Idea Pad A2107A. Wyposażony w jednordzeniowy procesor o częstotliwości 1GHz i 1GB RAM-u, działające pod kontrolą Androida 4.0., 7-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli z podświetleniem LED. Na aplikacje, gry i mapy otrzymujemy 4GB pojemności dyskowej, którą poszerzymy o kolejne 32GB instalując kartę micro SD. Tablet posiada także modem 3G pozwalający na korzystanie z Aero2. Dużą jego zaletą jest gwarancja door-to-door, ułatwiająca znacznie korzystanie z serwisu.

Szukając tabletu z GPS znajdziemy urządzenia zarówno budżetowe, jak i z wyższej półki, co pozwoli dopasować je do różnorakich potrzeb i możliwości finansowych. Godnymi polecenia są tablety oferowane przez znanych producentów nawigacji, dzięki czemu otrzymamy sprawnego przewodnika w trasie.

Tablet Samsung z GPS

Tabletoid.pl poleca tablety Samsunga z GPS – działają niezawodnie – mamy i sami używamy.