Postanowiliśmy w jednym punkcie omówić dwa tematy, gdyż są zbieżne tematycznie.

Kupując urządzenie, musimy sprawdzić koniecznie, jakie dany model ma wejścia, a jakich nie posiada. A także jakie ma możliwości, jeśli chodzi o łączność bezprzewodową.

Gniazda w tablecie

Port wyjścia video HDMI w tablecieNajpierw wymieńmy i omówmy poszczególne gniazda:

  • Wejście HDMI (ang. High Definition Multimedia Interface) – interfejs służący do przesyłania cyfrowego, nieskompresowanego sygnału audio i video. Mówiąc całkiem zrozumiale, mając takie wyjście w naszym tablecie, możemy połączyć go kablem HDMI z innym urządzeniem, np. TV lub DVD, również mającym takie wejście, i przesyłać obraz video i dźwięk audio w cyfrowej jakości. Nie warto kupować tabletu bez HDMI; obecnie już w zasadzie standardem jest, że każdy tablet je posiada.
  • USB (ang. Uniwersal Serial Bug) jest to port, w który obecnie powinno być wyposażone każde (lub prawie każde) urządzenie, w tym również tablety. Dzięki niemu możemy połączyć tablet (zgrać z niego lub na niego dane) z aparatem fotograficznym, komputerem stacjonarnym, laptopem, skanerem, jakimkolwiek dyskiem zewnętrznym itd. Aktualnie coraz częściej tablety posiadają już gniazdo micro USB.
  • Gniazdo 3.5mm (tzw. minijack) audio – wejście słuchawkowe, czyli do podpięcia słuchawek, za jego pomocą możemy słuchać muzyki czy też audiobooków. Jest standardem, który musi być w tablecie.
  • Czytnik kart microSD – każdy tablet, nawet niskobudżetowy, powinien posiadać także ten slot. Pamięć wewnętrzna tabletów nie jest, póki co, kosmicznie duża, a poza tym, za pomocą karty microSD możemy przenosić dane z innych urządzeń na tablet (i odwrotnie). Karta microSD znacznie rozszerza powierzchnię dyskową tabletu.

To tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wejścia / gniazda w tablecie.

Teraz przejdźmy do łączności bezprzewodowej

Wi-FiMamy tutaj:

  • Moduł Wi-Fi – każdy „szanujący się” tablet powinien go mieć. Łączność bezprzewodowa to komfort, jakiego już dzisiaj nie sposób sobie odmówić, a wręcz nie da się bez niego funkcjonować.
  • Moduł Bluetooth – dobrze, jeśli tablet jest w niego zaopatrzony. A do czego się to przyda? Na przykład do podłączenia słuchawek bezprzewodowych, czy też klawiatury bezprzewodowej. To spory komfort, móc te dwa akcesoria mieć jako bezprzewodowe. Im mniej kabli, tym lepiej (zobacz mysz Bluetooth w naszym sklepie).
  • Moduł 3G – opcja dla wymagających, oraz dla koniecznie potrzebujących. Moduł 3G umożliwia korzystanie z Internetu wszędzie, gdzie dusza zapragnie, nawet na plaży, za pośrednictwem sieci GSM. Moduł 3G jest powiązany z wejściem na kartę SIM. Po włożeniu tej karty, możemy wykonywać z tabletu normalne połączenia telefoniczne, tak jak z komórki.