Dostępne na rynku tablety posiadają ekrany o wielkości od około siedmiu do ponad dziesięciu cali. Rozdzielczość ekranu waha się od około 800 x 600 pikseli w przypadku tańszych urządzeń, do ponad trzykrotnie większej w przypadku matryc Retina w najnowszych iPadach. Niezależnie jednak od tego, jaki tablet posiadamy i jakiej jakości obraz proponuje nam urządzenie, patrzenie na niewielki ekran przenośnego sprzętu nie zawsze jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Film w wysokiej jakości czy obraz z gry lepiej zobaczyć na dużym ekranie nowoczesnego telewizora lub monitora. W jaki sposób połączyć tablet do odbiornika?

Złącze HDMI i miniHDMI

Zdecydowana większość tabletów wyposażona jest w duże lub małe złącze HDMI. W sumie to rzadko spotykamy pełnowymiarowe gniazdo – raczej dominuje mini HDMI, a czasami spotkasz wersję micro / mikro. Jeśli kupujemy urządzenie z myślą o tym, że kiedyś będziemy chcieli obejrzeć film z tabletu w telewizorze, to właśnie na obecność tego gniazda musimy zwrócić szczególną uwagę.

HDMI to nowoczesne złącze, które pozwala na szybki transfer zarówno obrazu, jak i dźwięku. HDMI to następca popularnego dawniej złącza EURO, które pełniło podobną funkcją. Nowy standard jest jednak znacznie wydajniejszy, wtyki i gniazda zajmują mniej miejsca i rozwiązanie to jest stosowane w wielu nowoczesnych urządzeniach, dzięki czemu jest to port praktycznie uniwersalny.

Porządny kabel mini-hdmi do tableta

Samo podłączenie odbiornika telewizyjnego do tabletu nie jest zadaniem skomplikowanym. Jedynym wymogiem jest posiadanie odpowiedniego przewodu – najczęściej takiego, który z jednej strony posiada wtyk miniHDMI, a z drugiej „duży” wtyk HDMI. Pierwszą z wymienionych końcówek podłączamy do tabletu, drugą do telewizora. Czasem konieczne jest jeszcze zatwierdzenie połączenia na ekranie tabletu lub telewizora.

Bezprzewodowy przekaz obrazu

Obraz z tabletu na telewizor możemy równie efektywnie przesłać bez użycia kabli. Niestety musimy się wówczas zaopatrzyć w dodatkowy sprzęt, taki jak przystawka TV. Niezbędny jest również router sieci Wi-Fi oraz, podobnie jak w poprzednim wypadku, przewód HDMI.

Aby rozpocząć przesyłanie obrazu powinniśmy podłączyć przystawkę do telewizora, a oba urządzenia, to jest przystawkę i tablet, połączyć z tym samym routerem sieci Wi-FI. Wówczas przystawka rozpocznie kopiowanie obrazu i dźwięku z tabletu i prześle go do odbiornika telewizyjnego za pomocą kabla HDMI. Warto pamiętać o tym, że przystawka jest niezbędna niezależnie od tego, czy nasz telewizor potrafi odbierać sieć Wi-Fi czy nie.

Która droga lepsza?

Oba rozwiązania mają pewne zalety i wady. Za połączeniem przewodowym przemawiają na pewno koszty. Kabel HDMI kupimy nawet za kilkanaście złotych w popularnych sieciach hipermarketów (choć oczywiście warto zainwestować w nieco droższy przewód). Za to na przystawkę TV musimy odłożyć powyżej stu złotych w przypadku tańszych produktów i nawet kilkaset złotych w przypadku bardziej jakościowych rozwiązań. Poza tym, połączenie bezprzewodowe jest operacją nieco bardziej skomplikowaną, a więc osoby, które nie radzą sobie zbyt sprawnie z obsługą urządzeń elektronicznych mogą mieć problem i tym razem.

Ponadto z bezprzewodowym kopiowaniem obrazu wiążą się podstawowe mocne i słabe strony lokalnej sieci Wi-Fi. Plusem jest możliwość korzystania z tabletu nawet z dala od telewizora. Dzięki temu obejrzymy ten sam obraz w dwóch pokojach lub wygodnie usiądziemy na fotelu, z dala od odbiornika, nie ograniczani długością kabla. Minusem są natomiast możliwe przerwy w połączeniu, jeśli dysponujemy wolnym łączem bezprzewodowym lub starszym nadajnikiem sieci Wi-Fi.