Jednym z parametrów tabletu, który ulega największym wahaniom, jest wielkość stałej pamięci urządzenia. Czasem wynosi ona jedynie 4 GB, a czasem sięga nawet 128 GB. Co więcej, pojemność nie zawsze idzie w parze z pozostałymi podzespołami / parametrami. Możemy znaleźć tablet, który posiada wbudowany modem 4G, GPS-a, ekran wyposażony jest w matrycę IPS i Gorilla Glass, a pojemność pamięci Flash wynosi jedynie np. 8 GB. Dla użytkowników, którzy zdecydowali się na zakup takiego sprzętu, z reguły niezbędnym, dodatkowym zakupem jest karta micro SD. Nośniki tego typu proponuje nam jednak wielu producentów, a każdy z nich posiada w ofercie kilka modeli kart. Na co więc zwrócić uwagę, aby wybrać kartę dobrze dopasowaną do naszych potrzeb?

Pojemność kontra szybkość

Podstawowe parametry karty microSD, a także większych kart SD, to pojemność oraz szybkość, z jaką zapiszemy lub odczytamy dane z karty. Wzrost każdej z tych wartości pociąga za sobą, rzecz jasna, wzrost ceny. Innymi słowy, za karty bardziej pojemne i za karty szybsze zapłacimy więcej. Jeśli dysponujemy dużym budżetem, nie musimy zastanawiać się zbyt długo. Wystarczy, że zapytamy sprzedawcę o najszybszą i najbardziej pojemną kartę. Większość z nas dysponuje jednak ograniczoną liczbą złotówek, a to oznacza konieczność podjęcia decyzji. Na co przyda nam się karta pojemna, a na co karta szybka?

karta pamięci

W przypadku pojemności, odpowiedź jest prostsza. Większa karta to po prostu więcej filmów, utworów muzycznych czy albumów ze zdjęciami. Za kartami o większej pojemności, np. 64 GB, powinni rozejrzeć się również fani gier na tablety (pamiętaj tylko o tym, aby się upewnić, czy Twój tablet obsługuje tak duże pojemności kart pamięci). Mini-gry w rodzaju Angry Birds nie potrzebują wprawdzie dużo miejsca, ale FIFA 12 zajmie już około 1,5 GB. Jeśli chcemy posiadać więcej zaawansowanych gier, a jednocześnie nie rezygnować z filmów czy ważnych aplikacji, „duża” karta będzie niezbędna.

Temat gier pozwala zresztą na płynne przejście do kwestii szybkości karty pamięci. Dawniej mówiło się, że urządzenia przenośne nie wykorzystują możliwości najszybszych kart, w związku z tym nie warto wydawać cennych złotówek na szybsze nośniki. Aktualnie zwolennicy takich opinii muszą dokonać korekty poglądów. Zainstalowane na karcie gry lub aplikacje będą działać płynnie, gdy karta umożliwi szybki transfer danych. To samo dotyczy nagrywania filmów przy pomocy tabletu. Coraz większa ilość przenośnych urządzeń wyposażona jest w kamery HD. Aby obraz tego typu mógł być na bieżąco zapisywany na karcie, niezbędny jest szybki nośnik.

Co to jest klasa karty micro SD?

Na każdej karcie micro SD znajduje się okrąg z wpisaną cyferką. W ten sposób oznaczona jest klasa karty pamięci. Termin „klasa” brzmi jednak dość zagadkowo, ale jego wyjaśnienie jest proste. Klasa to szybkość, z jaką możemy zapisać dane na karcie. Cyfra w kółku to minimalna prędkość zapisu w MB/s. Im wyższa cyfra, tym większa prędkość zapisu. Najwyższa klasa jest aktualnie oznaczona numerem 10, chociaż istnieją karty jeszcze bardziej wydajne. Mowa o nośnikach, na których obudowie znajdziemy skrót UHS (ultra-high speed). Karty takie są kilkukrotnie szybsze od konkurencyjnych modeli, nawet tych oznaczonych samym numerem 10.

Karty SD i SDHC

Mimo że najczęściej mówi się po prostu o kartach SD, niejednokrotnie przedmiotem rozmowy są tak naprawdę karty SDHC. Ten drugi skrót oznacza nowszy standard, który pojawił się na rynku w 2005 roku. Karty SDHC mają wiele zalet w zestawieniu z kartami SD. Są szybsze i wykorzystywane aktualnie przez większość przenośnych urządzeń. Technologia SDHC pozwala także na tworzenie kart bardziej pojemnych i – co równie ważne – kart, na których zapiszemy większe pojedyncze pliki. Karty SDHC korzystają z innego, tzw. systemu plików (w tym wypadku jest to FAT32). Dzięki temu na karcie zapiszemy plik o wielkości do 4 GB. Ma to znaczenie, jeśli tworzymy duże graficzne projekty lub oglądamy filmy tylko w naprawdę wysokiej rozdzielczości.

Producenci i ich klasy

Na koniec warto wspomnieć o tym, że karty tej samej klasy u różnych producentów zachowują się nieco inaczej. Klasa oznacza prędkość zapisu danych na karcie. Nie mówi natomiast nic o szybkości wczytywania danych z karty, a wielkość ta, z punktu widzenia niektórych użytkowników, np. wspomnianych graczy, ma równie duże znaczenie. Przed zakupem powinniśmy więc zapytać o prędkość, z jaką możemy odczytać dane z karty. Odpowiednie statystyki znajdziemy także w internetowych testach, rzadziej informacja ta jest zapisana na obudowie karty.