Zwiększająca się popularność tabletów sprawia, że coraz częściej stają się one prezentami na różne okazje. Wybór odpowiedniego urządzenia, z którego obdarowany będzie zadowolony, nie jest wcale prosty. Musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii: po pierwsze system operacyjny, który będzie napędzał urządzenie, po drugie wielkość wyświetlacza, po trzecie, do czego tablet będzie w głównej mierze wykorzystywany, no i oczywiście budżet, jakim dysponujemy.

Przede wszystkim musimy zorientować się, z jakim systemem urządzenia są wykorzystywane przez przyszłego posiadacza tabletu. Osobom posiadającym komputer lub smartfon z iOS-em, najlepiej będzie kupić iPad-a, otrzyma dzięki temu prezent ze znanym i lubianym oprogramowaniem. W takim wypadku należy się przygotować na dość duży wydatek, ponieważ urządzenia Apple są relatywnie sporo droższe od konkurencji. W zależności od tego, jak będzie wykorzystywane urządzenie, wybierzemy 7, 8 lub 10-calowy ekran. Mniejsze tablety zapewniają większą swobodę i wygodę przenoszenia, dzięki czemu sprawdzają się idealnie podczas podróży. Tablety 10-calowe są nieco miej poręczne, za to zapewniają większy komfort podczas oglądania plików multimedialnych oraz grania.

Przyszłe zastosowanie to również kwestia parametrów technicznych. Dla entuzjastów gier musi to być tablet z czterordzeniowym procesorem, wydajną grafiką i sporą pamięcią operacyjną. Ponadto taki tablet powinien również charakteryzować się ekranem (matrycą) o wysokiej rozdzielczości. Ekran, jako jedna z ważniejszych części tabletu, powinien zapewniać dobrej jakości obraz o wiernym odwzorowaniu kolorów, szerokich kątach widzenia i odpowiedniej ostrości.

Tablety na Androidzie górą

Największy wybór tabletów znajdziemy wśród urządzeń z Androidem – tak pod względem modeli, jak również cen. Zamierzając obdarować ucznia lub robiąc prezent na komunię, znajdziemy z pewnością kilka urządzeń charakteryzujących się dobrymi parametrami, w przystępnej cenie.

Ciekawym wyborem może być tablet oferowany przez sieć Biedronka – Acer Tab B1-A71 w cenie 449zł. Nie jest to, co prawda, urządzenie powalające wydajnością, jednak na prezent dla dziecka, nieposiadającego do tej pory tabletu, zupełnie wystarczające. Tablet wyposażony został w 7-calowy pojemnościowy ekran, obsługujący multidotyk i rozdzielczość 1024 x 600 pikseli. System Android 4.1 napędza procesor 1.2 GHz i 512 MB RAM-u, pojemność wewnętrzna to 8 GB. Warto także rozważyć jeden z kilku modeli Kiano, oferujących bardzo dobre parametry techniczne w atrakcyjnych cenach. Na szczególną uwagę zasługuje Kiano Pro 7 Dual, tablet z 7-calowym ekranem o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli i matrycą IPS. Android 4.1 w połączeniu z 1 GB RAM-u i dwurdzeniowym procesorem 1,6 GHz zapewniają płynne i stabilne działanie.

Tablet Kiano Core 9,7 Quad na prezent

Innym modelem Kiano, o bardzo dobrych parametrach, jest Core 9,7 Quad, posiadający 9,7-calowy ekran o rozdzielczości aż 2048 x 1536 pikseli (tzw. IPS 2, czyli Retina), czterordzeniowy procesor, 2 GB RAM-u oraz 16 GB pamięci / dysku flash. Zainstalowany system to Android 4.1, dzięki wysokiej wydajności, stanowi doskonałą alternatywę dla high-end-owych modeli dla miłośników gier i to w cenie poniżej 800 zł. Szkoda tylko, że nie posiada wbudowanego modemu 3G oraz Bluetooth.

Za niewiele ponad 1000 zł można kupić NavRoad Nexo 3G, będący tabletem o imponujących parametrach technicznych, doskonałym ekranie i solidnej konstrukcji. Na pokładzie znalazł się Android 4.1 zapewniający błyskawiczne działanie dzięki 2 GB RAM-u i dwurdzeniowemu procesorowi. 9.7-calowy ekran o rozdzielczości 2048 x 1536 px i matryca IPS dają gwarancję doskonałej jakości obrazu oraz szerokich kątów widzenia.

Przedstawione modele stanowią ciekawe propozycje na prezent dla różnych użytkowników, oferujące wysoką jakość i dobre parametry techniczne za przystępną cenę.